Desperackie porażki z przystępną nicością. Jak Ukraina grała z narodową Gruzją przed Ligą Narodów

Zbirna Ukrainy w ramach Ligi Narodów 2024/25 przystąpi do krajowej team zii.

Krótko o historii konfrontacji reprezentacji Ukrainy z kaukaskimi „krzyżowcami” – w materiale RBC-Ukraina.

Ukraińska i gruzińska piłka nożna mają od dawna ze sobą powiązane. „Dynamiści” Kijowa i Tbilisi byli koleżeństwami przy zegarze Radiańskim, a przyjaźń liderów drużyn – Olega Błochina i Aleksandra Chivadze – stała w pobliżu. Już w okresie Niepodległości mieszkańcy Sakartvelo ukradli barwy „Dynama” i Doniecka „Szachtara”, a w Szepietiwskim „Tempi”, Tarnopolu „Niwie” i Symferopolu „Tawrii” były całe kolonie Gruzinów ok.

Los oczywiście, aby nie zepsuć przyjaznych stosunków, nie wystawiał drużyn narodowych przeciwko sobie w oficjalnych meczach. The Blues rozpoczęli długą serię meczów kontrolnych przeciwko reprezentacji Gruzji w 1998 roku. Najważniejsze drużyny spotkały się w Kijowie przed rozpoczęciem eliminacji do Euro 2000.

Podopieczni Józsefa Szabó objęli prowadzenie już na początku, gdy Rebrov obronił z linii karnej. Pod koniec pierwszej połowy napastnik Dynamo zdobył podwójną bramkę po odbiciu od mokrego trawnika. W drugiej połowie po wykończeniu kutovy nisznego Kermanicza świetnym dośrodkowaniem słynnego Skachenki i wykończeniu Kaukazów uderzeniem z dystansu Kowalowa.

< iframe zezwolenie="autoodtwarzanie; zapis w schowku; multimedia zaszyfrowane; obraz w obrazie; udostępnianie w sieci" zezwoleniefullscreen="true"frameborder="0" wysokość="476" scrolling="no" src="" style= "border:none;overflow:hidden" szerokość="476" title="textifra" data-src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=476&href=https%3A% 2F%2Fwww.facebook.com%2Ffootballhubua%2Fvideos%2F529689547914009% 2F&show_text=false&width=476&t=0" data-lazy-type="iframe" class="lazyframe">

Przyjazna wizyta przypadła na rok urodzenia 1999. Ukraińska drużyna z różnych powodów straciła swój zespół. Gruzja znajdowała się już w nieoptymalnym stanie magazynowym, za to stadion Borysa Paichadze został uzupełniony, co dało rządzącym mocny ładunek energii. Znani ukraińskim pacjentom Poczwerija i Demetradze mogli otworzyć rakhunok jeszcze przed przerwą, ale w kadrze wprowadzono poczynania Worobiowa.

Po przerwie numerem jeden byli „nosiciele chrest”. Utim, krok władców został dokonany rano. To właśnie tam szybko przybył podopichny Sabos. Joker emocjonalnego trenera Konowaliowa na 77. linii, przechwytując podanie w środku pola, pochylił się do przodu i 25 metrów od 25. klasy, podkładając pod ladę bramkę reprezentacji Gruzji. Kaukaskiej drużynie nie udaje się już wygrywać.

Nowa seria poleceń pojawiła się o przedwczesnej godzinie. W brutalnym roku 2001 drużyny rozegrały w Tbilisi trzeci mecz sparingowy. Kolekcja Ukrainy pod nadzorem Walerija Łobanowskiego z uzasadnionych powodów była ubezpieczona wyłącznie dla przedstawicieli Wielkiej Ligi. Legioniści Zirkowa Łużny, Szewczenko i Rebrow również wycinali bulwy. Tak naprawdę w magazynie Gruzji faktycznie znajdowali się najmocniejsi Vikończycy, w tym przybysz włoskiego „Milana” Kaladze. „Krzyżowcy” dokonali wyczynu, pisząc zero zero.

Wiosną 2002 roku drużyny zakończyły serię meczów towarzyskich meczem sparingowym w Kijowie. Drużyna Ukrainy objęła prowadzenie przed równikiem pierwszej połowy, kiedy Rebrov na lewym skrzydle został uderzony przez obronę i bramkarzowi nie udało się przebić w najbliższym rzucie rożnym. Gruzini wyrównali w połowie drugiej połowy, a jeszcze skuteczniejszego gola w prawym dolnym rogu zdobył Burduli z rzutu karnego. A w XIX wieku, po zwycięstwie „niebiesko-żółtych”, mogliśmy przypomnieć sobie kronikę reprezentacji Tymoszczuka.

Nadchodzące mecze pomiędzy reprezentacjami narodowymi i małe turnieje. Pierwszy taki mecz był drugim w zeszłym roku w 2004 roku w kwalifikacjach przed sytuacją nadzwyczajną w 2006 roku. Reprezentacja Gruzji przybyła do Lwowa, który nadal miał status piłkarskiej fortecy nie do zdobycia. Zespół Błochina strzelił gola w każdej połowie. Na kolbie pierwszej połowy Belik, zamykając dalszy stojak po ciętym Woroninie. I pod zasłoną obrony Szewczenko uderzył w róg pomiędzy rzutami karnymi.

Rik, zespoły się zebrały w Tbilisi, gdyż Blues zdobyli już bilet na najważniejszy Puchar Świata. I nawet jeśli magazyn zebranej Ukrainy był całkowicie bojowy, nikt nie miał zamiaru rozbijać przyjaznego rywala. Pod koniec pierwszego 45-hvilinka rakhunok otwarto ukraiński Rotan. Ale jeśli pomocnik Gakhokidze w 89. zwycięstwie nie był niczym dla „nosicieli Chrystusa”, to nie byli rozczarowani tak słabym wynikiem.

Ta po prawej to selekcja na Euro 2008. Tutaj ukraiński Zbirniy nie szczędził stoisk, jeśli drużyna Błochina w supernetach była FINALISTĄ FIRST 2006 ITALIA, a Shotland na Litwie, Phareri, Zhizno, był ciężarem. „Sinyo-zhovtim” odegrał ważną rolę już w pierwszym konflikcie z ludnością kaukaską.

Po golu Szewczenko w 31. kwarcie sezonu szybko nastąpił genialny strzał Shotiego Arveladze z rzutu wolnego. A w drugiej połowie Demetradze złapał Szowkowskiego bezpośrednim strzałem ze stałego fragmentu gry. Ukraina pokonała Rotana bramką po dośrodkowaniu Szewczenki. Virvali pokona władców 80-tego – Rusol objął prowadzenie po Kutowie.

Ziarno Gruzji zemściło się trochę od wiosny 2007 roku. Chciałem, aby początek walki o „niebieski zhovtyh” był pozytywny. Chłopcy z Błochina wykluli rakhunok już siódmej zimy. Tse Shelayev, dumny z siebie, wbił stopę w bunkier po powieszeniu przed herbem. Wydawało się, że mecz zakończy się minimalnym zwycięstwem Ukraińców, ale pod koniec głównej godziny Siradze po standardowym strzale głową w górny róg – 1:1. Po remisie w Tbilisi, ukraińska drużyna zwyciężyła przynajmniej raz w czterech meczach eliminacyjnych i zajęła 4. miejsce w grupie.

W pozostałym meczu rozstrzygnięta w opowieściach o konflikcie, który miał miejsce w sercu Ukrainy 2015. Ten towarzyski mecz rozegrano w austriackim Lenz, aby sprawdzić najbliższą rezerwę drużyny Michaiła Fomenko. „Sinyo-zhovti” świętował zwycięstwo nad bramkami Kravetsa i Konoplyanki. W magazynie reprezentacji Gruzji Mate Vatsadze strzelił gola.

No cóż, reprezentacja Ukrainy nigdy nie przegrała z „krzyżowcami”. Co więcej, „The Blues” wygrali 6 poprzednich meczów, z czego dwa to mniejsze turnieje. Trzy kolejne mecze zakończyły się remisami. Ale teraz szukamy najważniejszych środków przeciwko obrażonym reprezentacjom narodowym. Wcześniej w roli konkurentów o miejsce pod słońcem znalazła się Ukraina i Gruzja.

Przed zapowiedzią zapowiedziano zmiany kadrowe Rebrowa na narodowej Ukrainie.

Terminovy ​​i ważne informacje o wojnie w Rosji Czytaj przeciwko Ukrainie na kanałach RBC-Ukraina w Telegramie.