Banki komercyjne i centralne będą mogły od przyszłego roku przeprowadzać w praktyce testy transakcji na aktywach cyfrowych w międzybankowej sieci systemów przesyłania informacji i płatności SWIFT. Bloomberg donosi o tym.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
< p>Organizacja stojąca za globalną siecią SWIFT umożliwi pożyczkodawcom przenoszenie prawdziwych pieniędzy i aktywów w transakcjach próbnych pomiędzy różnymi księgami blockchain.
Według Nicka Kerigana, szefa ds. innowacji w SWIFT, zmiana ta połączy różne platformy, na których zarówno banki centralne, jak i prywatne eksperymentują z technologią blockchain.
„Nie chcemy widzieć pojawienia się technologii blockchain tak zwane „cyfrowe wyspy”. „Staramy się pomóc branży znaleźć sposób, aby zapewnić, że niezależnie od tego, gdzie tworzony jest zasób cyfrowy lub cyfrowa waluta i niezależnie od technologii, w której jest tworzony, będzie on mógł pomyślnie współpracować ze sobą oraz z istniejącym systemem finansowym” – powiedziała Kerigan. .
Banki takie jak JPMorgan Chase i Citigroup od kilku lat rozwijają własne możliwości w zakresie blockchain, co prowadzi do fragmentarycznej technologii, w której sieci różnych pożyczkodawców mają trudności ze współpracą.W międzyczasie wykorzystanie sieci blockchain tokenizacji aktywów, takich jak depozyty klientów i obligacje, stale rośnie. Jak wynika z czerwcowego badania przeprowadzonego przez Standard Chartered, całkowita wartość tokenizowanych aktywów na całym świecie osiągnie do 2034 r. 30 bilionów dolarów.
O SWIFT
SWIFT to globalna sieć umożliwiająca bezpieczne przesyłanie wiadomości pomiędzy ponad 11 000 instytucji finansowych w ponad 200 krajach, dokonując transakcji o wartości bilionów dolarów.
Każdego dnia sieć wysyła miliony wiadomości ze szczegółowymi informacjami, takimi jak numery zamówień i potwierdzenia płatności, umożliwiając przelewy pieniężne pomiędzy różnymi wierzycielami.
Przypomnijmy
Ministerstwo Finansów napisało, że SWIFT rozwija własną infrastrukturę do operacji na aktywach cyfrowych.