Kurs wymiany rubla rosyjskiego spadł do najniższego poziomu w zeszłym roku, pomimo wzmożonych interwencji Banku Centralnego i rosnących cen ropy. Pisze o tym „Moskwa Times”.
► Subskrybuj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Upadek rubla
O godz. na aukcji w poniedziałek 7 października kurs juana wzrósł do poziomu 13,59 rubla – to maksymalny poziom od października ubiegłego roku.
Dolar na rynku pozagiełdowym według LSEG wzrósł do 96,27 rubli i ustanowił rekord ubiegłego roku, a kurs euro umocnił się powyżej 105 rubli (105,58 rubli).
Od połowy czerwca rubel zdewaluował się o ponad 17% w stosunku do juana, 15% w stosunku do dolara i prawie 10% w stosunku do euro, a od końca sierpnia dewaluacja ma charakter niemal ciągły: rosyjska waluta zakończyło się na minusie przez sześć tygodni z rzędu, czego na giełdzie nie widziano od początku wojny.
Przyczyny
„Znaczący udział w osłabieniu rubla miały zewnętrzne ograniczenia, które utrudniały napływ wpływów walutowych z eksportu na rynek rosyjski” – wyjaśnia Jurij Krawczenko, analityk rosyjskiej firmy Veles Capital. Jednocześnie zauważył, że rośnie popyt na walutę ze strony rosyjskich importerów.
W związku z groźbą amerykańskich sankcji płatności dla rosyjskich firm są masowo blokowane przez banki w zaprzyjaźnionych krajach, w tym w Chinach, gdzie Wczesną jesienią zamrożono transakcje o wartości dziesiątek miliardów juanów – podał Reuters, podając link do źródeł.
Rosyjski bankier inwestycyjny Jewgienij Kogan zauważył, że na rynku rosyjskim od początku odczuwalny jest dotkliwy niedobór chińskiej waluty jesienią, ale w październiku sytuacja się pogorszyła: z powodu świąt chińskie rynki są zamknięte, a „waluta nie napływa z zagranicy”.
Koniec chińskich świąt (8 października) powinien zwiększyć podaż juanów na rynek rosyjski, w tym poprzez sprzedaż odroczoną, mówi analityk PSB Evgeny Loktyukhov. Jeśli jednak rubel się umocni, będzie to miało charakter lokalny – dodaje ekspert.
- Waluta