Ukraiński operator komórkowy VF Ukraine (Vodafone Ukraine, VFU) prowadził negocjacje z właścicielami swoich euroobligacji o wartości 400 mln dolarów w sprawie możliwości ich restrukturyzacji, ale po tym, jak właściciele około 31% papierów wartościowych odmówili zaproponowanych warunków, podjął decyzję o rezygnacji z dalszych negocjacji. Firma poinformowała o tym na irlandzkiej giełdzie papierów wartościowych, podaje Interfax-Ukraine.
► Przeczytaj < i>telegram -kanał„Ministerstwo Finansów”: najważniejsze wiadomości finansowe
„VFU informuje, że w przypadku braku zmian w systemie kontroli kapitału nie zamierza podejmować dalszych negocjacji z obligatariuszami. „Zamiast tego VFU skoncentruje się na innych sposobach wywiązania się ze swoich zobowiązań wynikających z obligacji, a mianowicie będzie kontynuować rozmowy z właściwymi władzami Ukrainy, w tym z Narodowym Bankiem Ukrainy, w sprawie udzielenia wyłącznego zezwolenia na spłatę kwoty głównej obligacji obligacji o terminie wykupu 11 lutego 2025 r.” – czytamy w komunikacie. Komunikat spółki.
Według niego kontynuowane są negocjacje w sprawie restrukturyzacji pięcioletnich euroobligacji, wyemitowanych w 2020 r. z oprocentowaniem 6,2% w skali roku. od 19 do 30 września br. i wynikały z ograniczeń w kontroli przepływu kapitału obowiązujących na Ukrainie, które uniemożliwiają VFU dokonywanie płatności transgranicznych na terenie całej Ukrainy w celu spłaty obligacji.
Co było oferowane dla posiadaczy euroobligacji
Należy zauważyć, że posiadaczom euroobligacji zaproponowano następujące kluczowe warunki:
- wydłużenie terminu zapadalności obligacji o trzy lata, podwyżkę oprocentowania do 7,7%, wniesienie opłaty za zgodę w wysokości 1,5% , zastaw funduszy VFU posiadanych na Ukrainie w celu spłaty obligacji, włączenie nowego przepisu dotyczącego obowiązkowej wcześniejszej spłaty przy jednoczesnym osłabieniu istniejącej kontroli kapitału.
„Jednak po negocjacjach propozycja restrukturyzacji została odrzucona przez obligatariuszy posiadających około 31% obligacji” – czytamy w oświadczeniu.
VFU zauważa, że pomimo braku możliwości dokonywania płatności transgranicznych poza Ukrainą w celu ułatwienia spłaty euroobligacji, sytuacja finansowa spółki pozostaje stabilna i posiada wystarczającą płynność, aby w najbliższym czasie wywiązać się ze swoich zobowiązań płatniczych na Ukrainie.
Pamiętaj
14 lutego br. rząd Ukrainy zwrócił się do Narodowego Banku Polskiego z prośbą o zezwolenie na sprzedaż waluty dużym ukraińskim spółkom i holdingom oraz jej dalsze przekazywanie w celu rozliczeń w sprawie euroobligacji oraz z zachodnimi wierzycielami.
Na liście znalazły się VF Ukraine, spółki z holdingu rur i kół Interpipe, największy holding górniczo-hutniczy Metinvest, holding rolniczy Kernel oraz trzy holdingi DTEK: DTEK Energy, DTEK VDE i DTEK Neftegaz.
< p>Narodowy Bank nie przychylił się jednak do tych żądań i w maju i lipcu złagodził ograniczenia walutowe, ułatwiając obsługę korporacyjnych euroobligacji, podczas gdy ich spłata pozostaje problemem.
W sierpniu VFU wypłaciło kolejny dochód odsetkowy od euroobligacji na kwotę 12,4 mln dolarów.
„Wypłata została dokonana z lądowego (ukraińskiego – przyp. red.) rachunku bankowego spółki, co stało się możliwe po ostatniej liberalizacji kontroli dewizowej, umożliwiającej płatności graniczne za obsługę zadłużenia” – głosi komunikat na stronie internetowej spółki.
Vodafone Ukraine
PJSC PF Ukraine (TM Vodafone Ukraine) w pierwszej połowie 2024 roku zmniejszył zysk netto o 14% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 r. do 1,954 mld UAH. Jej przychody wzrosły o 13% do 11,707 mld UAH. Na dzień 30 czerwca 2024 roku spółka obsługiwała 15,9 mln abonentów.
Od grudnia 2019 roku Vodafone Ukraine jest częścią NEQSOL Holding, zdywersyfikowanej grupy spółek działających w sektorach energetyki, telekomunikacji, zaawansowanych technologii i budownictwa branż.
p>