Site icon GEO Polityka

Większość firm nie będzie w stanie zrekompensować pracownikom zwiększenia służby wojskowej – badanie

55% firm nie będzie w stanie zrekompensować swoim pracownikom podwyżki służby wojskowej z 1,5 do 5%. Świadczą o tym wyniki ankiety Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu wśród firm na temat potencjalnego wzrostu obciążeń podatkowych pracodawców.

Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” na Facebooku: główne aktualności finansowe

Podwyższenie datku wojskowego

Zauważa się, że w przypadku podwyższenia datku wojskowego do 3% lub 5%, ponad połowa, czyli 55% uczestników badania stwierdziła, że ​​nie byłaby w stanie zrekompensować swoim pracownikom tej różnicy. W związku z tym doprowadzi to do spadku realnych dochodów obywateli.

W przypadku podwyższenia cła wojskowego do 3%, 15% firm jest gotowych całkowicie zrekompensować różnicę podczas kolejnej rewizji wynagrodzeń, a 14% jest gotowe zrekompensować częściową. Pozostałe 7% rozważa możliwość pełnego odszkodowania poprzez wprowadzenie premii do końca roku, w którym zostanie zniesiony stan wojenny.

Jeśli mówimy o zwiększeniu służby wojskowej do 5%, nieco mniej jest w pełni przygotowanych na zrekompensowanie spadku realnych dochodów pracowników firm – 14%, a częściowo – 13%. A 6% jest gotowych w całości zrekompensować podwyżkę do końca roku, w którym zostanie zniesiony stan wojenny. Inne firmy rozważają inne podejście do rekompensat lub nie podjęły jeszcze odpowiedniej decyzji

Naliczanie ujednoliconych składek na ubezpieczenie społeczne

Według 58% ankietowanych firm zwiększenie jednolitej podstawy składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości 22% z 15 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia (dotyczy wynagrodzeń do 160 tys. UAH) znacząco wpłynie na wydatki firmy.

Generalnie wzrost obciążeń podatkowych – potencjalny wzrost podatku VAT, podatków wojskowych, ujednoliconych składek na ubezpieczenia społeczne – zmusi 56% ankietowanych firm do ograniczenia innych wydatków ważnych dla funkcjonowania firmy. Dla 11% firm taki wzrost może skutkować częściowym ograniczeniem produkcji lub działalności.

Podwyżka podatku VAT

Do idei podwyższenia stawki VAT dla przedsiębiorstw też należy podchodzić ostrożnie, gdyż krok ten może zamiast walczyć z cieniem, wręcz przeciwnie, stymulować przemyt i nielegalny handel. Oceniając wpływ podwyżki VAT, należy brać pod uwagę nie efekt czysto fiskalny, ale raczej przewidzieć wpływ na ukraińską gospodarkę w średnim i długim okresie.

Jako alternatywa dla całkowitej podwyżki w podatku VAT biznes popiera propozycję nałożenia podatku VAT na transakcje importowe towarów do 500 euro w bagażu towarzyszącym i do 150 euro w przypadku przesyłek pocztowych i ekspresowych, które są zwolnione z opodatkowania.

Ankieta

Ekspresowe badanie zostało przeprowadzone w dniach 1–3 października 2024 r. wśród firm członkowskich European Business Associations.

W badaniu wzięło udział 71 firm z różnych sektorów gospodarki. Wśród uczestników są firmy międzynarodowe – 79%, firmy ukraińskie – 21%; 48% to duże przedsiębiorstwa, 44% to średnie, a 8% to małe.

minfin.com.ua

Exit mobile version