Site icon GEO Polityka

UE nałoży cła do 45% na samochody elektryczne z Chin – Bloomberg

W piątek 4 października kraje Unii Europejskiej zagłosowały za nałożeniem ceł sięgających 45% na pojazdy elektryczne z Chin, co może zwiększyć napięcia handlowe z Pekinem. O tym informuje Bloomberg.

>< Przeczytaj Ministerstwo of Finance na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach< /i>

Komisja Europejska będzie mogła teraz rozpocząć wprowadzanie ceł, które będą obowiązywać przez pięć lat. Dziesięć państw członkowskich UE głosowało za podwyżką ceł, Niemcy i cztery inne były temu przeciwne, a 12, w tym Hiszpania, wstrzymało się od głosu.

Nowe cła wyniosą 35% dla producentów pojazdów elektrycznych eksportujących swoje samochody z Chiny. Będą one uzupełnieniem dotychczasowej stawki 10%.

Decyzja UE została podjęta po dochodzeniu, które wykazało, że Chiny nieuczciwie subsydiują swój przemysł. Pekin zaprzecza tym roszczeniom i grozi cłami na europejskie produkty mleczne, brandy, wieprzowinę i sektor samochodowy.

UE i Chiny będą kontynuować negocjacje w celu znalezienia alternatywy dla ceł. Obie strony badają możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie mechanizmu kontroli cen i wielkości eksportu zamiast ceł.

Spadająca sprzedaż w UE

Dodatkowe cła już spowolniły wzrost chińskich producentów samochodów w Europie ich sprzedaż w sierpniu spadła o 48% do najniższego poziomu od 18 miesięcy.

Region ten jest pożądanym kierunkiem dla chińskich producentów, ponieważ pojazdy elektryczne sprzedawane są w stosunkowo dużych ilościach i po znacznie wyższych cenach niż na innych rynkach eksportowych.

W ciągu ostatnich 3 lat udział pojazdów elektrycznych sprzedawanych na rynku Produkcja unijna w Chinach wzrosła z około 3% do ponad 20%. Chińskie marki mają około 8% tego udziału w rynku, a zmianę podejmują międzynarodowe firmy eksportujące samochody z Chin, w tym Tesla.

Jednak według analityka Daiwa Securities, Kevina Lau, podwyżki ceł w Europie będą miały „niewielki wpływ” na chińskich producentów, ponieważ region odpowiada jedynie za część ich całkowitej sprzedaży.

Szacuje, że Europa przyczyniła się do ok. 1% i 3% całkowitej sprzedaży BYD, Zhejiang Geely Holding Group i SAIC Motor Corp. w pierwszych czterech miesiącach tego roku.

Niemieccy producenci samochodów martwią się

W miarę jak Bruksela stara się zapewnić europejskim firmom równe warunki działania, niemieccy producenci samochodów obawiają się ostrej reakcji, która może pogorszyć ich problemy są już testowane na swoim najważniejszym rynku na całym świecie.

Mercedes-Benz Group AG i BMW AG naciskały na Berlin, aby głosował przeciwko podwyżce ceł, i wezwały UE do negocjacji z Pekinem.

p>Niemieccy producenci samochodów, w tym Volkswagen, Mercedes i BMW, bardziej ucierpią na sporze handlowym, ponieważ w 2023 r. na Chiny przypadała około jedna trzecia sprzedaży ich samochodów.

Auto Citizen: Z zyskiem wydawaj OSAGO dla Twojego samochodu online

minfin.com.ua

Exit mobile version