Site icon GEO Polityka

Jak stopa procentowa Rezerwy Federalnej USA wpływa na rynek kryptowalut: szczegółowe wyjaśnienie

Dlaczego inwestorzy kryptowalut tak uporczywie monitorują stopę procentową amerykańskiego banku centralnego? Dlaczego piszą o tym dziennikarze i dlaczego jego znaczenie przyciąga uwagę analityków z całego świata? Dlaczego sprawy wewnętrzne amerykańskiej gospodarki są tak ważne dla kryptowalut? A jeśli są ważne, to dlaczego stopa procentowa Fed przyciąga najwięcej uwagi?

Jaka jest stopa dyskontowa

Stopa dyskontowa to odsetki, jakie banki komercyjne płacą bankowi centralnemu danego kraju, jeśli zaciągają od niego pożyczkę. W Stanach Zjednoczonych rolę banku centralnego pełni Rezerwa Federalna. Wydawałoby się, cóż, niech zrobi to sam, co ma z tym wspólnego kryptowaluta? Aby zrozumieć to zagadnienie, trzeba nieco głębiej zagłębić się w istotę systemu bankowego.

W jaki sposób banki zarabiają pieniądze?

Większość operacji wszelkich instytucji kredytowych polega na udzielaniu pożyczek i przyjmowaniu depozytów. Gdyby stawki na oba produkty były takie same, banki nie osiągnęłyby zysku. W związku z tym oprocentowanie depozytów jest zawsze niższe niż oprocentowanie kredytów. Ale jak się je instaluje?

W tym miejscu pojawia się stopa dyskontowa. Banki będą oferować wyższe oprocentowanie kredytów i depozytów, im jest ono wyższe. To jest całkiem logiczne. Jeśli organizacja komercyjna jest zmuszona zaciągnąć pożyczkę z warunkową stawką 5%, to w jaki sposób może zarabiać pieniądze? Odpowiedź jest prosta – podnieść procent tak, aby przekroczył 5%. Oczywiście proces ten nie jest łatwy, depozyty również muszą zostać przyciągnięte, więc ich oprocentowanie rośnie.

Wszystko świetnie, ale dlaczego branża kryptowalut przywiązuje taką wagę do instrumentu czysto bankowego?

Wpływ kursu na kryptowalutę

Głównym celem inwestorów jest zarabianie pieniędzy. Sposób, w jaki zostanie to zrobione za pomocą kryptowaluty lub czegoś innego, jest zasadniczo nieistotny. Bitcoin, a zwłaszcza altcoiny, to aktywa o dużej zmienności i wysokim ryzyku. Inwestorzy doskonale to rozumieją. Jeśli kraj ma wysokie oprocentowanie pożyczek, wówczas apetyt na ryzyko – kryptowaluty – maleje (w Rosji stopa banku centralnego wynosi obecnie ogromne 20%). 

Są tu dwa wyjaśnienia. Z jednej strony pożyczki są coraz droższe. Tym samym mniej opłacalne jest pożyczanie pieniędzy na inwestycje. Z drugiej strony depozyty również stają się droższe i zapewniają gwarantowany zwrot wolny od ryzyka. Po co kupować Bitcoina, który potrafi spaść o kilkadziesiąt procent, skoro istnieje źródło dużych pieniędzy, które na pewno nie obniży ceny?

Ale dlaczego inwestorzy płacą konkretnie za wskaźniki ustalane przez amerykańską Rezerwę Federalną? W końcu banki centralne ustalają stopy procentowe na całym świecie, a nie tylko w Ameryce.

Znaczenie stopy procentowej Fed

Ameryka jest czymś w rodzaju mekki dla branży kryptowalut i inwestorów kryptowalut. Kryptowaluty i wszystko co z nimi związane często pochodzą z USA. Dlaczego w stanach panuje takie zamieszanie wokół spotowych ETF-ów na bitcoin i eter? Dlaczego Kraken i Coinbase są giełdami amerykańskimi? Jak to się stało, że największe firmy inwestycyjne mają swoją siedzibę w USA?

Ponieważ to Stany Zjednoczone pozostają liderem pod względem wolumenu kapitału, a dolar jest dominującą walutą światową. Większość rozwoju zaawansowanych technologii ma miejsce w Ameryce, choć kraje azjatyckie próbują rzucić wyzwanie tej palmie.

Nie myśl, że zmiany stóp procentowych dokonywane przez banki centralne poza USA nie mają wpływu na kryptowaluty. Rzeczywiście tak jest. Ale wpływ jest nadal znacznie mniejszy.

OK, jeśli stopa procentowa banku centralnego USA jest tak potężnym narzędziem, to dlaczego jej ostatnia obniżka nie doprowadziła do gwałtownego wzrostu wartości kryptowalut? Dlaczego Bitcoin nie zaktualizował swojego rekordowego poziomu?

BTC i kurs Fed we wrześniu 2024 r.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że po wrześniowej obniżce stóp Bitcoin wzrósł do 66 508 dolarów o 7,69 %. Czyli pewien wzrost był, inna sprawa, że ​​nie był maksymalny.

Po drugie: Fed faktycznie obniżył stopy o 50 punktów bazowych, do 4,75%–5%, ale dla USA jest to nadal zbyt nieprzyjemna stopa. Wskaźnik nadal pozostaje najwyższy od 16 lat, czyli od 2007 roku nie było w kraju tak drogich kredytów.

Źródło: ekonomia handlu. com

Trzeci — oczekiwano obniżki podstawowej stopy procentowej. Trwała debata na temat tego, jaką decyzję podejmie Fed: czy obniży stopy o 25 czy 50 punktów bazowych? Ale samej decyzji można było się spodziewać. Jeśli spojrzeć na dane, od 6 września do 18 września Bitcoin wzrósł o 17,53%. Tym samym większość wzrostu miała miejsce w okresie przed podjęciem decyzji przez amerykańskiego regulatora.

Czwarte — nastroje inwestorów kryptowalut w dużej mierze determinuje inny pilny program – wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które powinny zakończyć się na początku listopada. Ich wynik może mieć znacznie większy wpływ na branżę kryptowalut niż lokalna obniżka kluczowej stopy procentowej. Dlatego inwestorzy ostrożnie podchodzą do kryptowalut.

Po piąte – obniżenie stawki nie zawsze jest gwarancją sukcesu. Przykładowo w październiku 2007 r. Rezerwa Federalna również rozpoczęła operację łagodzenia polityki pieniężnej. Efektem było osłabienie gospodarki, które wpłynęło na światowy kryzys finansowy z 2008 roku. Takie doświadczenia sprawiają, że inwestorzy są ostrożni przy podejmowaniu decyzji.

Wniosek

Spadek kluczowej stopy procentowej ma pozytywny wpływ na kryptowaluty, ponieważ powoduje, że pieniądze kredytowe stają się tańsze, a w efekcie powoduje, że inwestorzy mają większy apetyt na ryzyko . Jeśli wskaźnik utrzyma się na wysokim poziomie, atrakcyjność zyskują tradycyjne instrumenty, takie jak lokaty bankowe.

Источник: bits.media

Exit mobile version