Site icon GEO Polityka

Ceny ropy naftowej osiągnęły największy tygodniowy wzrost od początku 2023 r

W ciągu tygodnia ropa wzrosła o około 8% w związku z obawami, że Izrael może zdecydować się na atak na irańskie zakłady naftowe w odpowiedzi na ataki rakietowe. Tak podaje Bloomberg.

Przeczytaj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Ropa Brent notowana poniżej 78 dolarów za baryłkę po wzroście o 5% w czwartek, kiedy prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone omawiają możliwe wsparcie dla izraelskich ataków w sprawie infrastruktury energetycznej Iranu.

Urzędnik amerykański powiedział później, że administracja nadal prowadzi negocjacje z Izraelem i uważa, że ​​decyzja nie została jeszcze podjęta. Cena West Texas Intermediate (WTI) pozostała na poziomie około 74 USD.

Ceny ropy wzrosły w tym tygodniu o około 8%, co stanowi największy wzrost od początku ubiegłego roku, ponieważ eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie zwiększyła możliwość zakłóceń w dostawach ropy.

Spór między Izraelem, Iranem i ich sojusznikami w Libanie , Gazy i Jemenu trwa już od ponad roku, zwiększając obawy przed możliwym konfliktem na pełną skalę, w który mogą zaangażować się inne kraje.

Istnieją „obawy, że Izrael obierze za cel irański potencjał wydobywczy ropy, aby uderzyć Iran tam, gdzie boli: jego kieszeń” – powiedział Vishnu Varathan, szef azjatyckiej ekonomii i strategii w Mizuho Bank Ltd. w Singapurze.

Według niego, choć ceny wzrosły, rynek nie uwzględnił jeszcze w pełni możliwości wybuchu wojny na pełną skalę.

Bliski Wschód stanowi ok. jedną trzecią światowych dostaw ropy. W ostatnich miesiącach Iran wypompowywał około 3,3 miliona baryłek ropy dziennie, co czyni go trzecim co do wielkości producentem w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).

Citigroup Inc. oszacowało, że poważny izraelski cios w możliwości eksportowe Iranu może spowodować utratę rynku wynoszącą 1,5 miliona baryłek codziennych dostaw. Jeśli Izrael uderzy w mniejszą infrastrukturę, może stracić od 300 000 do 450 000 baryłek.

Istnieją również obawy, że Iran może podnieść stawkę, atakując infrastrukturę energetyczną lub szlaki dostaw sąsiadujących krajów, w tym krytyczną cieśninę Ormuz.< /p>

Według Clearview Energy Partners zakłócenia w przepływach transportowych spowodowane wąską drogą wodną przy wejściu do Zatoki Perskiej mogą spowodować wzrost cen ropy o 13–28 dolarów za baryłkę.

Oprócz kryzysu sojusz OPEC+ potwierdził plan przywrócenia części tymczasowo zamkniętych mocy wytwórczych począwszy od grudnia. Jednocześnie Libia zaczęła wznawiać produkcję po złagodzeniu napięć politycznych.

Rynek fizyczny pozostaje jednak słaby i nie jest jasne, czy chiński pakiet stymulacyjny będzie znacząco wpływał na konsumpcję u największego importera ropy na świecie.< /p>

minfin.com.ua

Exit mobile version