Site icon GEO Polityka

NBU nie widzi przesłanek powrotu do płynnego kursu hrywny – Pyszny

Narodowy Bank Ukrainy nie widzi jeszcze przesłanek do powrotu do płynnego kursu hrywny. O tym oświadczył szef NBU Andrij Pyszny w felietonie dla PE poświęconym rocznicy rezygnacji ze stałego kursu hrywny.

► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

„Nie powinniśmy spodziewać się zasadniczych zmian w naszej polityce kursowej. Pozostajemy w trybie elastyczności zarządzanego kursu. Naszym zdaniem reżim ten jest optymalny, biorąc pod uwagę utrzymujący się deficyt strukturalny waluty. Choć zawsze podkreślamy, że zarządzana elastyczność kursu jest formatem pośrednim, zdecydowanie jest za wcześnie, aby mówić o przejściu na pełny kurs” – podkreślił Pyshny.

Szef NBU obiecał, że polityka kursowa regulatora będzie w dalszym ciągu nakierowana na utrzymanie kontrolowanej sytuacji na rynku walutowym, aby w nadchodzących latach przywrócić inflację do celu 5%.

„Aby to osiągnąć, NBU utrzyma aktywną obecność na rynku: aby zrekompensować strukturalny deficyt waluty obcej i chronić dynamikę kursu walutowego przed nagłymi zmianami. Przyczyni się to do umiarkowanych wahań hrywny w obu kierunkach (zarówno w kierunku osłabienia, jak i umocnienia) zarówno w stosunkowo krótkich, jak i dłuższych okresach, w zależności od zmian warunków rynkowych” – zauważył Pyszny.

Zauważył, że w ciągu ostatniego roku oficjalny kurs hrywny wobec dolara osłabił się o prawie 13%.

„Stało się to na tle splotu czynników egzogenicznych (dłuższy okres i intensywniejsza wojna, zniszczenie sektora energetycznego, pogłoski o „faultyzmie” „), złagodzenie polityki pieniężnej i ograniczeń walutowych przez Narodowy Bank, co było niezwykle ważne dla biznesu i pobudzenia aktywności gospodarczej” – wyjaśnił szef NBU .

Dlatego jednocześnie kurs hrywny do dolara na rynku kasowym osłabił się w ciągu roku o 9%. W tym kontekście Pyshny przypomniał, że rok temu oprocentowanie depozytów terminowych w hrywnie, nawet po opodatkowaniu, przekroczyło 12%, a oprocentowanie krajowych obligacji skarbowych osiągnęło 19%.

„W kontekście atrakcyjności rynku naszym zadaniem jest przede wszystkim ochrona oszczędności ludności w hrywienach przed inflacją. Ochrona ta została zapewniona w pełni, m.in. dzięki umiarkowanej dynamice kursu walut” – dodał Pyszny.

minfin.com.ua

Exit mobile version