Site icon GEO Polityka

Fundusz Lattice: 80% startupów kryptowalutowych, które pojawiły się w 2022 r., wciąż „żyje”

Według raportu firmy venture capital Lattice Fund ponad 80% startupów, które pozyskały finansowanie w 2022 są jak dotąd aktywne pomimo głośnych bankructw kilku pożyczkodawców kryptowalut.

Analitycy odkryli, że spośród 1200 startupów zajmujących się kryptowalutami, które w 2022 r. przyciągnęły inwestycje o łącznej wartości 5 miliardów dolarów, 76% udało się uruchomić produkt w sieci głównej, a 18,5% zawiesiło działalność lub ogłosiło zamknięcie. Jednocześnie jedynie 1,5% startupów udało się stworzyć produkt odpowiadający rynkowi, a jedynie 12% projektów udało się przeprowadzić dodatkowe rundy finansowania.

Sektory, które odniosły największy sukces w przypadku inwestycji w kryptowaluty, to tworzenie infrastruktury i scentralizowane finanse (CeFi). Około 80% startupów kryptowalutowych CeFi i 78% projektów infrastrukturalnych uruchomiło produkty w sieci głównej. Badacze zauważyli, że gry i metawersy były niczym więcej niż szumem reklamowym – okazały się najgorzej radzącymi sobie sektorami w przestrzeni kryptograficznej.

„Gonienie za wielkimi historiami może cię przygnębić. Początkowa inwestycja w gry typu blockchain wyniosła 700 milionów dolarów, ale gry i metawersy w większości przypadków nie wykazały dużej aktywności. Nigdy nie doszło do opracowania obiecanych produktów” – skomentowała Regan Bozman, współzałożycielka Lattice Fund.

Ethereum pozostaje preferowanym blockchainem warstwy 1 do uruchamiania nowych projektów, podczas gdy start-upy oparte na Bitcoinie okazały się najbardziej odporne. W 314 projektów opartych na Ethereum zainwestowano 1,4 miliarda dolarów, a 18% z tych platform kryptowalut zakończyło się niepowodzeniem. Tymczasem wszystkie 18 startupów Bitcoin, które zebrały fundusze w 2022 r., są nadal aktywne i rozwijają się.

Badacze zauważyli, że w 87 startupów z siedzibą w Solanie zainwestowano 350 milionów dolarów. Jednak ze względu na upadek giełdy kryptowalut FTX i gwałtowny spadek wartości monety SOL 26% projektów nie było w stanie przetrwać do 2024 roku. Jeśli chodzi o usługi tworzone w oparciu o sieci Near, StarkNet i Flow, sprawa nie doczekała się kolejnych rund finansowania.

Fundusz Lattice zasugerował, że „stare projekty kryptograficzne z 2022 r.” znajdują się technicznie w trudnej sytuacji. Inwestorzy przenieśli swoją uwagę na gorące sektory: DePIN (zdecentralizowane sieci infrastruktury fizycznej) i sztuczną inteligencję (AI), a także ekosystemy Base i Monad. Analitycy doszli do wniosku, że rentowność projektów kryptowalutowych nie zależy od pogoni za tym, co jest popularne teraz, ale od tego, co będzie popularne za 1-2 lata.

Według lutowego badania przeprowadzonego przez AlphaQuest i Storible z 12 343 kryptowalut notowanych na CoinMarketCap ponad 8850 upadło i przestało istnieć w 2023 r.

Источник: bits.media

Exit mobile version