Site icon GEO Polityka

Ukraina chce podwyższyć cło wojskowe i podatek VAT, ale podatku od luksusu nie będzie

Getmantsew opowiadał się za podniesieniem podatku wojskowego i VAT, ale był przeciwny podatek od luksusu

Na Ukrainie konieczne jest podniesienie nie tylko podatku wojskowego, ale także podatku VAT.

O tym oświadczył szef Rady Najwyższej. Komisja Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Daniil Getmantsev podczas wydarzeń „Dialogi w NV o przyszłości. Biznes i wojna”.

„Kiedy państwo wychodzi do ludzi i mówi: nie mamy dość na Armio, proszę, niech każdy z nas dołoży swoją cegiełkę do tego świętego celu, a jest to nam potrzebne szybko, na to dziś są tylko dwie odpowiedzi – jest to podatek wojskowy i VAT” – powiedział poseł ludowy.

Jego zdaniem tylko te dwa podatki są w stanie szybko pozyskać pieniądze dla budżetu od wszystkich płatników

Dlaczego do tej pory porzucili pomysł podwyżki podatku VAT

Według niego w pierwszym pakiecie propozycji złożonym w połowie lipca była wzmianka o zmianie podatku VAT. Nie znalazł się już jednak w projekcie przedłożonym sali sesyjnej po długich konsultacjach.

„Były argumenty za, były argumenty przeciw. Były smutne oczy Ministerstwa Finansów – rozumiem to spojrzenie i stanowisko, w jakim znalazło się Ministerstwo Finansów. Ale politycznie, na poziomie zespołowym, zdecydowano, że my pozostawiłby ten konkretny podatek (podstawowa stawka VAT wynosi 20% – przyp. red.)” – stwierdził poseł ludowy.

Do tego doszły jeszcze aspekty ekonomiczne.

„Przykładowo regresywny charakter podatku od wartości dodanej z jednej strony, z drugiej jego bezpośredni wpływ na inflację. Jednocześnie podatek wojskowy nie wpływa negatywnie na inflację, powiedziałbym nawet, że ma pozytywny wpływ Ale jeśli mnie o to zapytacie, biorąc pod uwagę obecne potrzeby budżetu, w realnej sytuacji, a nie w celu zbierania lajków, konieczne jest podniesienie zarówno podatku wojskowego, jak i VAT, nie dotykając innych podatków” – dodał. poseł dodał.

Dlaczego zniknął podatek od luksusu

Getmantsev przekonuje, że wprowadzenie podatku od luksusu jest nieskuteczne.

„Kiedy zaczniemy ustalać wyczerpującą liście dóbr luksusowych, nigdy nie można się z nikim zgodzić. Zawsze ktoś poczuje się urażony i ktoś wygra” – stwierdził poseł.

W jego opinii krytykę wywołały w szczególności proponowane stawki na niektórych. towary.

„Dlaczego sklep jubilerski musiał płacić 30%, za samochody – 15%, a za mieszkania i złoto bankowe – 5% Nie było argumentu i rzeczywiście nie może być ” – zauważył Getmantsev.

Kolejnym argumentem przeciwko wprowadzeniu tych podatków był ich rzekomo niewielki efekt fiskalny.

„Otrzymujemy dość dużą grupę niezadowolonych ludzi i efekt fiskalny na poziomie od trzech do trzech. cztery miliardy od wprowadzenia któregokolwiek z tego rodzaju podatków” – mówi poseł ludowy.

< p>Wcześniej NBU informowała, czy podwyżki podatków wpłyną na ceny na Ukrainie.

tsn.ua

Exit mobile version