Przepisywanie i wydawanie leków na bazie konopi indyjskich odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną na receptę.
1 października na Ukrainie zaczął działać nowy system kontroli obrotu marihuaną medyczną (ESORK) w aptekach, które będą wydawać leki na bazie konopi indyjskich. Zarejestrowano już także pierwszą aptekę, która będzie wydawała leki na bazie konopi indyjskich.
Wiceminister zdrowia Maria Karczewicz ogłosiła to na konferencji 2 października, podaje Ukrinform.
Październik 1 system elektroniczny zaczął działać i jest już pierwsza rejestracja – zauważył Karczewicz. Powiedziała też, że apteka jest zarejestrowana z Czerkasów.
„Mam nadzieję, że zarówno w proces, jak i w pracę z systemem elektronicznym zaangażuje się więcej podmiotów gospodarczych i aptek, ponieważ zgodnie z wymogami prawa każdy proces, rodzaj aktywności z konopiami medycznymi jest rejestrowany w systemie nie później niż następnego dnia” – powiedział Karczewicz.
Przypomniała, że przepisywanie i wydawanie leków na bazie konopi indyjskich odbywa się wyłącznie na podstawie recepty elektronicznej, którą może wystawić lekarz zarówno w praktyce rodzinnej, jak i specjalistycznej opiece medycznej. Korzystając z e-recepty, możesz otrzymać zarówno gotowy lek, jak i lek wyprodukowany w aptece.
„Tak naprawdę cały proces obrotu podlega kontroli licencyjnej, począwszy od importu czy uprawy roślin, a skończy się na ich wydaniu w aptece. Oznacza to, że kontrola będzie pełna – od nasion do pacjenta” – powiedział Karczewicz.
Na Ukrainie uregulowano warunki uprawy roślin konopi
Ministerstwo Zdrowia przypomniało warunki uprawy i używania konopi indyjskich.
p>
- Uprawa musi być zgodna z Dobrymi Praktykami Uprawy.
- Badania laboratoryjne na obecność tetrahydrokanabinolu (THC, głównego psychoaktywnego składnika konopi indyjskich) będą przeprowadzane w laboratoriach rządowych.
- Próbki do badań zostaną pobrane z zaangażowanie policji.
- Importerzy substancji z konopi indyjskich, które mogą być wykorzystywane w aptekach do produkcji leków, muszą uzyskać odpowiednie zezwolenie, a także przejść procedurę rejestracji substancji z konopi indyjskich.
Komu będą przepisywane leki na bazie konopi
Ministerstwo Zdrowia zatwierdziło także listę schorzeń i chorób, na które można przepisywać leki na bazie konopi, w szczególności:
- przewlekły ból powodowany przez nowotwór,
- ból spowodowany porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym,
- uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
- chorobą Parkinsona.
Leki na bazie konopi indyjskich mogą mieć postać kropli doustnych, twardych kapsułek, żeli i past.