Site icon GEO Polityka

Szefowa Komisji Budżetowej wyjaśniła, dlaczego wątpi w realizację zwiększonego planu plasowania obligacji skarbowych

Plan finansowania wzrostu wydatków budżetu państwa w 2024 roku o 216 miliardów hrywien poprzez krajowy rynek obligacji skarbowych (OVGZ) wydaje się mało prawdopodobny, gdyż będzie to wymagało bardzo gwałtownego wzrostu wolumenu sprzedaży na aukcjach pierwotnych, ale nadal istnieje dochody z ewentualnego 50% podatku od zysków banków.

Opinia ta została wyraziła szefowa Komisji Budżetowej Rady Najwyższej Roksolana Podlasa w rozmowie z agencją Interfax-Ukraine.

Szczegóły

„Wyliczyliśmy, że aby go zrealizować (plan – red.), Ministerstwo Finansów musi wystawić na każdą aukcję przed końcem roku 27 miliardów hrywien. Myślę, że to mało prawdopodobne, bo średnia dla wszystkich aukcji, według moich obliczeń, to 10,3 miliarda UAH, ale na czterech ostatnich aukcjach zebrano 20,5 miliarda UAH, 20,3 miliarda UAH, 13,8 i 17 UAH 8 miliardów UAH. odpowiednio” – powiedziała.

Pidlasa przypomniał, że po przyjęciu ustawy nr 11417 o zwiększeniu wydatków budżetu państwa w 2024 r. o prawie 500 mld UAH na bezpieczeństwo i obronność, plan zadłużenia wewnętrznego zwiększono do 742 mld UAH.

Jednocześnie , szef komisji zauważył, że Narodowy Bank Ukrainy pomógł w tej sprawie dzięki swoim niedawnym decyzjom o podwyższeniu wskaźnika rezerwy obowiązkowej i limitu pokrywania rezerw obligacjami rządowymi.

„Plus Ministerstwo Finansów stale konsultuje się z bankami i faktycznie prosi je o zakup obligacji rządowych. To wszystko pomaga, ale znowu nie sądzę, że plan zostanie zrealizowany w 100%” – podsumowała.

Jednocześnie Pidlasa wyjaśnił, że przyjęta w pierwszym czytaniu w projekcie ustawy nr 11416-d zasada zwiększenia podatku od zysków banków w tym roku z 25% do 50% nie została wzięta pod uwagę przy obliczaniu dochodu w nowelizacjach do budżetu państwa na rok 2024.

Według niej 28 miliardów hrywien dodatkowych wpływów z takiej podwyżki mogłoby stanowić rekompensatę za niedobory w planie emisji obligacji skarbowych.

Szef Komisja Budżetowa zgodziła się także z opinią Ministra Finansów, że rynek obligacji rządowych jako źródło dalszego finansowania budżetu państwa po zakończeniu roku 2024 został już prawie wyczerpany, a głównym źródłem pozostaje finansowanie zewnętrzne.

Przypomnijmy

Przyjęte w połowie września zmiany w budżecie państwa na 2024 rok przewidują dodatkowe finansowanie deficytu do końca roku kwotą 216 mld UAH za pośrednictwem rynku obligacji rządowych: wielkość przyciągania wzrosła do 742,02 mld UAH przy wolumenie spłaty 386,01 mld UAH.

Rządowy projekt budżetu państwa na rok 2025 przewiduje plasowanie obligacji skarbowych na kwotę 579,22 mld UAH przy wolumenie spłaty 561,98 mld UAH.

minfin.com.ua

Exit mobile version