Dziś, 1 stycznia, na Ukrainie odbędzie się wymiana przekazów pieniężnych pomiędzy banki Z kartami. NBU ustaliło limit 150 tys. UAH miesięcznie za operacje na depozytach fizycznych.
Raport o limitach kartowych, o tym, dlaczego warto je wprowadzić i dlaczego warto je wprowadzić, znajduje się w materiałach RBC-Ukraina poniżej.
< p>Zmist:
Zmist: p>
- Jak zmieniły się zasady przelewów groszowych w pierwszym miesiącu
- Dla kogo limit nie dotyczy
- Co stanie się ze składkami wolontariuszy
- Novishto Narodowy Bank dokonał odliczenia
Jak zmieniły się zasady przelewów groszowych 1 stycznia
Wprowadzenie limitów w sprawie transferów pomiędzy transakcjami kartowymi Ukraińców dyskutowano od wielu miesięcy. NBU rozważało różne możliwości zmniejszenia liczby operacji i ich wysokości.
Limity ogłoszono na poziomie 100 tys. UAH i nie więcej niż 30 operacji, jedna miesięcznie na miesiąc, w przypadku niepowodzenia potwierdzano „m'yakishę” umysłu.
Do Uchwały nr 102 Narodowego Banku Ukrainy:
- od 1 Obecnie ustala się limit dla osób fizycznych na weekendowe przelewy pieniędzy z „karty na kartę”;
- limit przelewu jest ograniczony do 150 cisów. UAH miesięcznie;
- okres wymiany 6 miesięcy – do kwietnia 2025.
Mówimy o operacjach pomiędzy korpusami kart społeczności transgranicznych (osób fizycznych). Nazywa się to płatnościami P2P (od osoby do osoby w języku angielskim), gdy pieniądze z karty bankowej jednej osoby są przesyłane na kartę innej osoby za pośrednictwem depozytów bankowych i innych specjalnych usług, które umożliwiają wypłatę pieniędzy vati koshti.
Według nowych zasad NBU maksymalna kwota groszy, jaką można przekazać w ten sposób, nie może przekroczyć 150 tys. UAH (suma przelewów wyjściowych dla wszystkich rachunków klienta w jednym banku w miesiącu).
Dla kogo limit nie obowiązuje
Nie wahaj się z przelewem z „karty na kartę”:
- transakcje bankowe z wykorzystaniem danych IBAN;
- Podobnie limity nie mają zastosowania do osób prawnych;
- przelewa kwoty pomiędzy Twoimi kartami, które są otwarte w jednym banku;
- Z chwilą, gdy tysięczna potwierdzona kwota dochodu przekroczy 150 tys. UAH
NBU śpiewa, że większość Ukraińców nie rozumie innowacji, a nawet 98% transakcji dokonywanych przez klientów banków nie przekracza ustalenia kursu walutowego.
Nie wypłaca się także limitów na prowadzenie działalności wolontariuszy.
Co stanie się z opłatami wolontariackimi
W procesie zatwierdzania limitów przelewów kart do Narodowego Banku Polskiego toczyły się także dyskusje na temat opłat wolontariackich.
W dekrecie NBU wyraźnie stwierdzono, że niedozwolone są następujące ograniczenia:
- poniżej godzin zwiększy się liczba osób fizycznych wykonujących pracę w działaniach wolontariackich i identyfikują się jako wolontariusze.
- w godzinie przekazania środków z kategorii fizycznych zaangażowanych w działalność wolontariacką i zidentyfikowanych jako wolontariusze.
Identyfikacja osoby jako wolontariusza odbywa się w placówce bankowej/świadczeniu usług płatniczych w oparciu o następujące kryteria:
- osoba jest oficjalnie zarejestrowana jako wolontariusz ;
- prowadzenie przez wolontariuszy standardowych działań w zakresie zbiórek na potrzeby jednostki;
- osoba fizyczna przedłożyła arkusz władzom suwerennym/jednostce wojskowej/funduszowi charytatywnemu w celu spіvpratі w ramach organizacja zbiórki mienia;
- osoba fizyczna przekazała informacje dotyczące planowanych kwot i kierunków zbiórki środków z wyznaczonych celów takiej zbiórki oraz dalszej selekcji zebranych środków;
- informacje od poufnych agencji, środków socjalnych oraz Internet potwierdzają aktualny stan fizyczny i specjalne działania wolontariackie i metodologia spotkań wolontariuszy.
Aby przejść identyfikację, osoba musi spełniać co najmniej 2 z 5 kryteriów.
Aktualności Narodowy Bank wyemitował giełdę
Limity transferów pomiędzy kartami pomogą w walce z nielegalnymi działaniami. Bankowa infrastruktura płatnicza jest wspierana przez ciemną gospodarkę. Zokrema, centralna firma i programy „dropów”, wyjaśnia NBU.
„Dropy” to osoby, które przekazują szczegóły i dane dotyczące swoich rachunków kart osobom trzecim w celu zapłaty. Następnie są wikoristami jako rakieta „tranzytowa” służąca do transferu i „zbierania” nielegalnych funduszy.
Trudno ocenić skalę problemu złośliwego wzrostu „kropli” po tym, że mają one początkowe zachowanie fizyczne, „protokół przez system istnieją dziesiątki tysięcy „śpiących” i już aktywnych rahanks. Narodowy Bank przeanalizował, że przez karty „drop” może przepłynąć około 200 miliardów hrywien na rzekę.
Mimo, że w największych ukraińskich bankach, w 2024 roku otwarte były już konta firmowe na kwotę ponad 80 tys. klientów poprzez udział w schematach „drop” we wszystkich grupach banków, niezależnie od obowiązków biznesu kartowego, kwota i liczba operacji przelewów z karty na kartę stale rośnie.
„Czarny biznes szuka nowych sposobów dokonywania płatności groszowych, a to będzie wymagało szybkiej reakcji, a NBU wyda limit w odpowiednim czasie, antykryzysową decyzją” – informuje Narodowy Bank Służba Prasowa.
Aktualizacja pіv rock dii obmenen w celu nalegania na kompleksowe rozwiązania tego problemu poprzez zmiany w ustawodawstwie, przy udziale rządu i organów ścigania
Planuje się obejmować:
- ustawa pochwalna nr 11043, która zwiększy wysokość kar finansowych dla osób naruszających przepisy dotyczące płatności i zapewni środki szybkiej wymiany danych z cyberpolicją;
- promuje normy prawne, które pozwalają przyciągają organizatorów i znanych uczestników do poziomu autentyczności nielegalnych schematów”;
- prowadzą rejestr, w którym gromadzone są informacje o klientach, „kartach używanych w nielegalnych schematach”;
- chwalą wprowadzone wcześniej zmiany legislacyjne, które rozszerzyłyby funkcje regulacyjne NBU tak, aby mógł on szybko ograniczyć działalność rynku grawitacyjnego, co „nie zapewniłoby skutecznej walki z oczywistymi i nowymi schematami ”; banki, a także opracowanie „wskaźników, zasad i modeli rozpoznawania nietypowych zachowań klientów”.
Wdrożenie tych rozwiązań pozwoli Narodowemu Bankowi Ukrainy zabezpieczyć się z utraconych limitów iv.
W trakcie przygotowań wykorzystano: informację służby prasowej NBU, Uchwałę NBU nr 102 z dnia 27 września 2024 r.