Zawałowi serca często towarzyszy silny ból w klatce piersiowej, dlatego ludzie zazwyczaj natychmiast szukają pomocy medycznej.
Informację tę podaje Useti, cytując URA-Inform.
Jednak w niektórych przypadkach ten klasyczny objaw nie występuje i wtedy mówimy o tzw. „wyciszeniu”. zawał serca Jak zauważył kardiolog i lekarz medycyny, takie zawały serca najczęściej zdarzają się u osób chorych na cukrzycę typu 2. W przypadku tej choroby zakończenia nerwowe ulegają uszkodzeniu, dlatego osoba może nie odczuwać bólu nawet w przypadku obumarcia części mięśnia sercowego.
„Istnieje tak zwany cichy zawał serca lub bezbolesny zawał serca. Dzieje się tak, gdy dochodzi do zawału serca, czyli martwicy tkanki serca, a osoba czuje się prawie normalnie, nie ma bólu. Jego stan jest krytyczny i w każdej chwili może umrzeć, ale jego samopoczucie jest w miarę zadowalające” – powiedział lekarz.
Objawy „niemowy”; zawały serca, które łatwo przeoczyć:
1. Strach przed śmiercią to nagłe uczucie, że życie może zakończyć się w każdej chwili. Dzieje się tak na skutek uwalniania substancji powstających w wyniku śmierci komórek mięśnia sercowego, które wpływają na układ nerwowy.
2. Niewyjaśnione osłabienie – nagłe i niezwykłe zmęczenie nie spowodowane aktywnością fizyczną.
3. Zimny, lepki pot – pojawia się bez wyraźnej przyczyny.
4. Dyskomfort w nietypowych miejscach – nieprzyjemne odczucia w szczęce, szyi, lewym ramieniu czy brzuchu.
Lekarz podkreśla, że gdy pojawią się takie objawy, ważne jest, aby się nie wahać – w każdej chwili może zabraknąć serca. Aby uniknąć poważnych konsekwencji, leczenie należy rozpocząć w ciągu pierwszych trzech godzin.
„ Idealnym czasem od wystąpienia objawów do leczenia chirurgicznego są trzy godziny, tzw. trzy złote godziny. Jeśli w tym okresie pacjent trafi do chirurga, wówczas uda się uratować nawet 80% masy umierającego mięśnia sercowego lewej komory” – wyjaśnia kardiolog
Będzie to także ciekawe, że owsianka regenerująca wątrobę nosi nazwę: włącz ją do codziennej diety.