Aleksander Skopich wybrał środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 1 mln UAH.
O tym – poinformował współzałożyciel projektów „Nasze pieniądze” Jurij Nikołow i „Prawda Gospodarcza”, powołując się na źródłaWedług Nikołowa Skopich został zatrzymany w pobliżu siedziby firmy, od której zażądał łapówki w wysokości 100 tys. hrywien.
Według źródeł ED Skopich zażądał łapówki w celu rozwiązania kwestii dostaw paliwa.
Następnie Energoatom potwierdził zatrzymanie jednego ze swoich pracowników, nie podając jego nazwiska.
„Dzięki skoordynowanej pracy funkcjonariuszy organów ścigania oraz aktywnemu udziałowi przedstawicieli Energoatomu, jeden z pracowników Spółki został zatrzymany w trakcie pobierania nielegalnych świadczeń. Zatrzymany dzięki swoim koneksjom pomógł rozwiązać sprawę w innej spółce oraz występował jako pośrednik pomiędzy wykonawcą a drugą spółką” – czytamy w oświadczeniu Energoatom.
Firma zaznaczyła, że czynności wyjaśniające są w toku. Energoatom oświadczył, że będzie nadal pomagać śledczym w prowadzeniu szybkiego i bezstronnego dochodzenia.
Później SBU poinformowała, że przy pomocy kierownictwa JSC Energoatom zatrzymała jednego z urzędników tego przedsiębiorstwa za przyjęcie łapówki.
Wskazuje się, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła dyrektor ds. kontroli i audytu tego przedsiębiorstwa pod kątem korupcji.
Według materiałów sprawy urzędnik spółki zażądał „łapówki” od dostawców towarów i usług dla przedsiębiorstwa państwowego.
W ramach postępowania karnego udokumentowano, że w zamian za „daninę” w wysokości 15 procent wartości kontraktu obiecał dostawcom przyspieszoną zapłatę za odpowiedni kontrakt.
Napastnik został złapany na czerwono- wręczył po otrzymaniu 100 tys. hrywien od dostawcy paliw i smarów, który dostarcza państwowemu przedsiębiorstwu wydobywającemu uran.
śledczy SBU poinformowała zatrzymanego o podejrzeniach na podstawie części 3 art. 369-2 Kodeksu karnego Ukrainy (nadużycie wpływu).
Prokuratura miejska w Kijowie poinformowała, że wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 1 miliona hrywien.
Energoatom jest operatorem czterech działających elektrowni jądrowych na Ukrainie.