Site icon GEO Polityka

Sąd odrzucił wniosek współzałożyciela kryptowaluty Tornado Cash Roman Storm o oddalenie sprawy

Sąd Południowego Okręgu Nowego Jorku odrzucił skargę współzałożyciela kryptomiksera Tornado Cash Roman Storm o uchylenie roszczenia Departamentu Skarbu USA i orzekł, że będzie musiał stanąć przed sądem pod zarzutem prania pieniędzy.

Podczas konferencji telefonicznej w dniu 26 września sędzia okręgowy Katherine Polk Failla odrzuciła wniosek Romana Storma o oddalenie zarzutów postawionych mu przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Mówiła o tym Amanda Tuminelli, radca prawny Funduszu Edukacyjnego DeFi.

Storm argumentował, że ze względu na Pierwszą Poprawkę, która zabrania rządowi ograniczania wolności słowa i prasy, może on uczestniczyć w rozwoju oprogramowania Tornado Cash. 

Jednakże sędzia stwierdził, że „funkcjonalność” kodeksu nie jest przemówieniem objętym Pierwszą Poprawką. Wysiłki rządu federalnego mające na celu zwalczanie prania pieniędzy i łamania sankcji nie mają nic wspólnego z tłumieniem wolności słowa, stwierdził Failla. Dodała, że ​​Tornado Cash „znacznie różni się” od innych firm świadczących usługi finansowe lub przekazy pieniężne.

„Orzeczenie sędziego Failli odrzucające wniosek Storma było atakiem na wolność twórców oprogramowania na całym świecie. To przejdzie do historii jako wypaczenie prawa i parodia sprawiedliwości” – napisał Jake Chervinsky, główny radca prawny Variant Fund.

W sierpniu 2023 r. prokuratorzy federalni oskarżyli Storma o „świadome ułatwianie” prania ponad 1 miliarda dolarów pochodzących z przestępstw za pośrednictwem kryptomiksera. Ministerstwo Finansów na liście sankcyjnej umieściło także innego współzałożyciela Tornado Cash, Romana Semenowa. Władze USA oskarżyły Semenowa i Storma o spisek mający na celu pranie pieniędzy, a także naruszenie sankcji i międzynarodowej ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych. 

Maksymalna kara za każdy z tych zarzutów wynosi do 20 lat więzienia. Storm i Semenov są także oskarżeni o spisek mający na celu prowadzenie nielegalnej firmy zajmującej się przekazem pieniędzy. Maksymalna kara za to przestępstwo to pięć lat więzienia.

Proces Romana Storma rozpocznie się 2 grudnia w Nowym Jorku i potrwa dwa tygodnie. Tymczasem obywatel Rosji Roman Semenow pozostaje na wolności.

W kwietniu główny prawnik amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase, Paul Grewal, wezwał Ministerstwo Finansów do zniesienia sankcji wobec kryptomiksera Tornado Cash, gdyż naruszają one prawo Amerykanów do prywatności.

Источник: bits.media

Exit mobile version