“Zapytaj ocalałych, co myślą o kompromisach.”
/p > Prokurator Generalny Andrey Kostin
Ci, którzy dyskutują o tym, jak i w jaki sposób Ukraina powinna pójść na kompromis w wojnie z Rosją w sprawie jej terytoriów, muszą postawić się na miejscu narodu ukraińskiego.
Prokurator Generalny Ukrainy Andriej Kostin powiedział to w telewizji MSNBC, odpowiadając zapytany o swoje stanowisko w sprawie retoryki, że Kijów nie będzie mógł zwrócić wszystkich swoich terytoriów.
„Czasami łatwo jest doradzić innym, Ukraińcom. Powinni zapytać ofiary i ocalałych z wojny, co myślą o kompromisach” – powiedział.
Kostin dodał, że prokuratorzy pracują dla nich i chronią ich prawa. „Bez zapewnienia sprawiedliwości nie możemy osiągnąć trwałego pokoju. A ten świat nie będzie stabilny bez zapewnienia sprawiedliwości” – mówi Prokurator Generalny.
Subskrybuj nasz kanał na Youtube
Zauważył też, że międzynarodowe mechanizmy wymiaru sprawiedliwości pomagają w tym zwłaszcza Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mówimy także o utworzeniu specjalnego trybunału do spraw zbrodni agresji Rosji na Ukrainie.
Specjalny trybunał do spraw zbrodni agresji przeciwko Ukrainie
- W lipcu były minister sprawiedliwości Ukrainy Denis Malyuska powiedział, że być może jesienią uda się osiągnąć ostateczną wizję kształtu składu specjalnego trybunału ds. zbrodni agresji rosyjskiej na Ukrainę.
- Zbrodnia agresji podlega wyjątkowemu systemowi jurysdykcji, odrębnemu od innych zbrodni wynikających z Karty Rzymskiej, takich jak zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo. Kraje niebędące Stronami Międzynarodowego Trybunału Karnego są wyłączone spod jurysdykcji w zakresie prowadzenia dochodzeń i ścigania zbrodni agresji, niezależnie od tego, czy są ofiarą, czy agresorem, chyba że zażąda tego Rada Bezpieczeństwa ONZ. Biorąc pod uwagę, że Rosja ma prawo zawetować decyzję Rady Bezpieczeństwa, takie odwołanie jest niemożliwe do zrealizowania, dlatego Międzynarodowy Trybunał Karny nie będzie miał właściwej jurysdykcji do prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni agresji. Jak dotąd nie ma organu sądowego, który miałby jurysdykcję nad zbrodnią agresji przeciwko Ukrainie. Bez tego organu najwyższe kierownictwo wojskowo-polityczne Rosji nie będzie w stanie osądzać.
- Prace nad utworzeniem specjalnego trybunału, który mógłby ukarać Putina i inne osoby odpowiedzialne za wywołanie wojny, rozpoczęły się w 2022 roku.
- W styczniu 2023 r. Parlament Europejski podjął bardzo ważną decyzję o utworzeniu specjalnego trybunału, który ma sądzić przywódców Federacji Rosyjskiej i Białorusi za zbrodnie na Ukrainie.
- Międzynarodowe Centrum Badania Zbrodni Agresji (ICPA) to pierwszy krok w stronę trybunału rosyjskiej elity wojskowo-politycznej.
- W maju tego roku Rada Europy poparła utworzenie specjalnego trybunału dla Rosji. Wspólną deklarację przyjęli ministrowie spraw zagranicznych 46 krajów członkowskich Rady Europy pod przewodnictwem Liechtensteinu.
- Obecnie w Hadze co miesiąc około 20 prokuratorów i śledczych z całego świata opracowuje materiały do postawić przed sądem za zbrodnię agresji, powiedział Ambasador ds. zadań specjalnych. MSZ Anton Korinevich.