Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podtrzymał swoją prognozę wzrostu PKB Ukrainy w 2024 roku o 3%, ale pogorszył ją na 2025 rok z 6% do 4,7%. Poinformowało o tym służby prasowe EBOR.
► Przeczytaj stronę “Ministerstwo Finansów” na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe
Prognoza wzrostu na 2024 rok nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniego raportu EBOR z maja i jest nieco wyższa od ogólnej prognozy wzrostu banku na ten rok na poziomie 2,8% sporządzonej przez bank dla regionów, w których prowadzi działalność (Europa Środkowa, Wschodnia i Południowo-Wschodnia, Kaukaz, Turcja, Azja Środkowa, południowa i wschodnia część Morza Śródziemnego).
Jednak we sztandarowym raporcie EBOR „Regional Economic Outlook” stwierdza się, że zniszczenie mocy wytwórczych i przesyłowych energii elektrycznej wpływa na gospodarkę Ukrainy i przerwało cztery kwartały stabilnego wzrostu produktu krajowego brutto (PKB), powodując obniżenie przez bank prognozy wzrostu PKB w 2025 r. do 4,7% wobec 6% w majowym raporcie.
Warto zauważyć, że zaktualizowana prognoza EBOR jest bardziej optymistyczna niż rząd Ukrainy (2,7%), MFW (2,5-3,5%) i NBU (4,1%).
Według raportu EBOR, w pierwszym kwartale 2024 r. ukraińska gospodarka wzrosła o około 6,5% rok do roku, po wzroście o 5,3% w 2023 r., co oznacza częściowe ożywienie gospodarki po gwałtownym spadku na początku Wielkiej Wojny w 2022 r.
Od pierwszego kwartału 2024 r. wzrost gospodarczy uległ jednak spowolnieniu ze względu na niedobory energii elektrycznej i wyższe koszty importowanej energii elektrycznej.
Kurs wymiany hrywny
< p>„Chociaż Ukraina zabezpieczyła już wystarczające finansowanie zewnętrzne na cały 2024 r., opóźnienia w zatwierdzeniu tych środków w pierwszych miesiącach roku również stworzyły niepewność, co negatywnie odbiło się na kursie walutowym” – czytamy w raporcie< /p>
Odnotowuje się, że hrywna straciła około 10% w stosunku do dolara amerykańskiego od czasu przejścia ze stałego kursu walutowego na zarządzany elastyczny kurs na początku października 2023 r.
Inflacja
Inflacja ustabilizowała się poniżej docelowego poziomu NBU na poziomie około 5 proc. w pierwszej połowie roku, ostatnio zaczęło ponownie rosnąć, osiągając w lipcu 2024 r. 5,8 proc.
„Krótkoterminowe perspektywy wzrostu gospodarki kraju pozostają bardzo niepewne ” – czytamy w raporcie
Eksport i niedobór siły roboczej
Należy również zauważyć, że perspektywy eksportu Ukrainy poprawiły się dzięki korytarzowi eksportowemu Morza Czarnego wzdłuż wybrzeża, który został otwarty w zeszłym roku.
Usunęło to część niepewności co do bezpieczeństwa korzystania przez Ukrainę z Morza Czarnego eksport produktów rolnych i innych towarów masowych, takich jak metale i rudy. Jednak tę poprawę mogą zrekompensować problemy z energią elektryczną.
„Ponadto, chociaż międzynarodowi partnerzy Ukrainy mogli pokryć finansowanie zewnętrzne Ukrainy w tym roku, obraz na rok 2025 jest mniej jasny. Co więcej, niedobory siły roboczej pozostają dotkliwe i utrzymuje się ryzyko dodatkowego zniszczenia infrastruktury i mocy produkcyjnych” – dodał EBOR.
Wzrost gospodarczy w regionach
W regionach EBOR spodziewa się, że wzrost gospodarczy w 2024 r. wyniesie 2,8%, czyli o 0,2 punktu procentowego mniej niż poprzednia prognoza z maja, oraz wzrost gospodarczy na poziomie 3,5% w 2025 r., czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż wstępnie szacowano.