Site icon GEO Polityka

Chomiki trafiają na giełdę: Hamster Kombat rozdaje tokeny HMSTR – co dalej

Opinia 26 września powinien nastąpić airdrop i notowanie tokena HMSTR – dystrybucja monet i uruchomienie handlu na giełdach kryptowalut. Skandale wokół projektu osiągnęły swój punkt kulminacyjny: gracze narzekali, że deweloperzy nie pozostawią szansy na uzyskanie oczekiwanego zysku, ograniczając się do żałosnych datków. Czy to naprawdę prawda? A jak dokładnie zakończy się dystrybucja HMSTR?

Hamster Kombat

Hamster Kombat to token zatrzaskowy, który powstał w następstwie popularności pierwszego podobnego projektu zatrzaskowego – Notcoin. A raczej w następstwie pomyślnego umieszczenia jego tokena NOT na liście.

W przeciwieństwie do Notcoin, w którym użytkownicy klikali ekran i zarabiali wirtualną walutę za pośrednictwem bota telegramowego, Hamster Kombat dodał postać (chomika) i dodatkowe aktywności w grze. Nie trzeba już nawet wskazywać palcem na ekran.

Za wykonanie różnych zadań i faktyczne kliknięcie na ekranie użytkownik otrzymywał wirtualną walutę, a pod uwagę brane były „osiągnięcia”. Od czasu pojawienia się klikera twórcy ogłosili dystrybucję tokenów HMSTR i ich notowanie na giełdach kryptowalut. To, jak dokładnie i w jakich proporcjach miały być dystrybuowane tokeny HMSTR, długo było utrzymywane w tajemnicy. Twórcy zostawili wskazówki. Na przykład ogłoszono z wyprzedzeniem, że zysk na godzinę będzie odgrywał ważną rolę w obliczaniu HMSTR.

Dystrybucja tokenów

20 września br. deweloperzy trzymali snapshot („snapshot”) – czyli rejestrowali osiągnięcia użytkowników w grze, aby ustalić, ile tokenów HMSTR każdy zarobił w tzw. pierwszym sezonie gry (twórcy zapowiedzieli ewentualny drugi sezon gry gra, którą najwyraźniej chcieliby wypuścić wkrótce po zrzucie).

Twórcy powiadomili również wewnętrznie, że aukcja odbędzie się 26 września gry w sekcji podsumowania:

< p> W rezultacie ogłoszono, że naliczenie tokenów HMSTR nastąpiło w przypadku pięciu rodzajów aktywności użytkowników, a mianowicie:

  1. Wskaźnik dochodu na godzinę.

    li>

  2. Sekcja wykonanych zadań.
  3. Zaproszeni znajomi.
  4. Osiągnięcia (na przykład za 50 lub 100 obejrzanych filmów z kanału YouTube projektu).
  5. Klucze (wariant osiągnięć, najwięcej można zdobyć po prostu logując się codziennie do gry).

< br>

Aby otrzymać tokeny HMSTR konieczne było powiązanie adresu portfela kryptowalutowego. Dostępnych było kilka opcji, w tym giełdy kryptowalut (Binance, Bybit, OKX), rozwiązania niepowiernicze stron trzecich (portfele kryptograficzne TON) i portfel Telegram wbudowany w komunikator.

Metody zostały wymienione w sekcji AirDrop. Aby wybrać konkretny, wystarczyło kliknąć opcję „Połącz portfel” obok preferowanej metody. W tym przypadku należało najpierw stworzyć podobny portfel, np. zainstalować MyTonWallet, jeśli użytkownik chciał otrzymywać tokeny do swojego portfela osobistego na swoje urządzenie (Bezpośrednie roszczenie). Swoją drogą, niezależnie od portfela, nie zapewniono możliwości otrzymania tokenów przed wystawieniem na aukcję:

Na jakich giełdach będzie sprzedawany token

Token HMSTR będzie dostępny na kilku dużych platformach handlowych, takich jak: Binance, Bybit,  OKX, Bitget, BingX, Gate.IO, KuKoin i Bitfinex. 

Informacje o giełdach były przez długi czas niejasne: jeszcze w pierwszej połowie września nie było jasne, czy token będzie przedmiotem obrotu na największej na świecie giełdzie kryptowalut – Binance. W przyszłości listy giełd, na których sprzedawany jest token, mogą ulec zmianie. Twórcy obiecują kontynuować wsparcie projektu. A jeśli wszystko pójdzie dobrze bez wielkich oszustw, w przyszłości jeszcze więcej giełd może wystawić HMSTR.

Jedno jest pewne: wiele dużych witryn już wypuściło chomika. Nawiasem mówiąc, stało się to jasne, gdy pojawił się rynek przedsprzedażowy HMSTR.

Przedsprzedaż

Premarket (przedsprzedaż) tokenów chomika stał się dostępny na takich giełdach jak Gate.io (od 14 czerwca), Bitget (od 21 czerwca), Bybit (od 8 lipca), BingX (od 23 lipca), OKX (od 1 sierpnia), KuCoin (od 5 sierpnia).

Na przykład na rynku przedsprzedażowym OKX cena HMSTR oscylowała wokół 0,009 USDT od 12 do 24 września. Na Bybit cena do 24 września oscylowała wokół 0,01 USDT.

I to pomimo faktu, że początkowo nastroje były znacznie bardziej pozytywne – na rynku przedsprzedażowym ludzie obiecywali zakup tokenów zarówno po 0,07, jak i 0,1 USDT za 1 HMSTR. A nawet więcej.

Ważne jest, aby zrozumieć: cena monety na rynku przedsprzedażowym nie odzwierciedla ceny po notowaniu na giełdzie. Dlatego też nie ma sensu zaczynać od cen przedrynkowych przy przewidywaniu ostatecznej ceny tokena.

Koszt HMSTR

Od chwili, gdy HMSTR rozpoczął handel na rynku przedsprzedażowym i gdy zbliżał się termin notowania, a zwłaszcza po 20 września, kiedy znane były przyszłe salda graczy, niektórzy użytkownicy uważali, że twórcy oszukali graczy, a cena tokena była „niesprawiedliwa”.

Warto tutaj zauważyć: 

  • Po pierwsze, takie rozmowy toczyły się przed notowaniem, a cena przed otwarciem nie odzwierciedla rzeczywistej ceny na rynku spot, czyli na zbliżającym się notowaniu giełdowym.

  • Po drugie, nawet jeśli cena była niższa od oczekiwanej przez poszczególnych graczy, to kształtuje się ona w wyniku podaży i popytu na token, czyli w „punkcie przecięcia interesów” sprzedawców i kupujących HMSTR. Jeśli jest więcej sprzedawców i ich podaży niż kupujących, a popyt na token jest niski, cena w naturalny sposób spadnie.

  • Dlatego deweloperzy nie mogą dosłownie wpływać na cenę rynkową, po której odbywa się handel w czasie rzeczywistym (ustalać cenę na siłę). Z drugiej strony deweloperzy są hipotetycznie w stanie obniżyć cenę rynkową, jeśli będą mieli w bilansie znaczną liczbę tokenów HMSTR – jeśli zaczną wyprzedawać swoje rezerwy na giełdach.

    Najważniejsze: twórcy nie obiecywali, że gracze będą mieli gwarancję otrzymania wielomilionowych zarobków. Rozdają tokeny (zgodnie z obietnicą) w zamian za aktywność użytkownika (zgodnie z obietnicą). Niezależnie od tego, czy te tokeny są naprawdę cennymi aktywami, czy „opakowaniami po cukierkach” – zespół projektowy pozostawił to pytanie rynkowi.

    Prognozy kosztów

    Nadal trudno ocenić nadchodzącą dynamikę cen. 

    Po pierwszez punktu widzenia analizy technicznej nie mamy wystarczających informacji o dynamice bezpośrednio po notowaniu i bazując na wynikach pierwszych dni notowań.

    Po drugiew zasadzie token HMSTR nie reprezentuje jakiegoś innowacyjnego i złożonego technicznie projektu, który konkuruje np. z Bitcoinem czy Ethereum. Bliżej jej do monet memowych, których wartość ustalana jest przez szum medialny, a których zakupem często kieruje wyłącznie krótkoterminowy interes spekulacyjny. Swoją drogą, właśnie dlatego monety memowe często charakteryzują się większą zmiennością rynku w porównaniu z bardziej „dojrzałymi” i technicznie złożonymi projektami.

    Można założyć, że cena HMSTR będzie w dużej mierze uzależniona od popytu i nowych zapowiedzi/obietnic deweloperów. Ogólnie rzecz biorąc, z dużym prawdopodobieństwem na początku niektórzy gracze będą chcieli „zablokować” otrzymany zysk i będą działać raczej jako sprzedający niż kupujący. Oczekiwanie na „na księżyc” to indywidualna sprawa każdego inwestora/tradera. Ale jest kilka niuansów, które warto wziąć pod uwagę.

    Problemy z HMSTR

    Droga Hamster Kombat do umieszczenia na liście była dość wyboista.

    1. Po pierwsze, ogłoszenie i zrzut były wielokrotnie opóźniane.

    2. Po drugie, proces dystrybucji wyemitowanych monet nie stał się od razu przejrzysty. Zanim pojawiły się najnowsze obietnice, według których aż 75% emisji będzie dystrybuowane wśród społeczności, krążyły pogłoski, że tylko 1% będzie dystrybuowane poprzez zrzuty. Plotki nie zostały jeszcze potwierdzone, ale obawy o przejrzystość projektu pozostają.

    3. Trzecia kwestia dotyczy przejrzystości Hamster Kombat. 

    W sierpniu pojawiły się wieści o poważnych nieporozumieniach w zespole odpowiedzialnym za grę, które rzuciły cień na perspektywę umieszczenia na liście i przyszłość projektu jako całości. Co więcej, projekt przez długi czas pozostawał anonimowy; w jego imieniu wirtualne chomiki komunikowały się ze społeczeństwem. W świecie kryptowalut zdarza się, że zespół projektowy ukrywa swoją tożsamość– jest to poważny powód do niepokoju. Jednak z dziennikarskich dochodzeń wynika, że ​​założycielem jest bardzo specyficzny biznesmen IT z Rosji.

    Warto również zauważyć: istnieje ryzyko awarii blockchainu TON. Ostatnio notowanie na tym blockchainie innego projektu – DOGS – kilkukrotnie powodowało problemy z przetwarzaniem transakcji na TON. Wystawienie chomika zapowiada się na znacznie większe wydarzenie (liczba uczestników chatbota gry wynosi obecnie, według danych Telegramu, około 107 milionów użytkowników). Dlatego przerwy w pracy TON są bardzo możliwe.

    Oszuści i zarobki

    Warto również wspomnieć, że zespół projektowy zablokował tzw. cheaterów. Twórcom udało się zgłosić zablokowanie około 2,3 miliona pozbawionych skrupułów graczy. W związku z tym ci użytkownicy nie otrzymają tokenów. Wśród powodów blokady znalazło się połączenie setek kont pod jeden adres na Binance, zaproszenie kilku tysięcy znajomych oraz wykrycie po stronie systemu anty-cheatu i inne. Wielu graczy publicznie skrytykowało zakaz. Twórcy odpowiedzieli jedynie, że „w nowym sezonie” należy grać uczciwie. 

    Doniesienia o wielomilionowych zarobkach deweloperów stały się skandaliczną historią. Choć dokładne kwoty zespół nie podał publicznie, można założyć, że zarobki za pośrednictwem kanału YouTube, reklamy w aplikacji (unikalne karty), przychody z reklam w sieciach społecznościowych – w sumie mogłyby przynieść twórcom więcej niż poważne dochody projektu.

    Zespołowi programistów udało się nawet powiedzieć, że otrzymał kilka propozycji inwestycyjnych od firm venture capital, ale wszystkie propozycje zostały z dumą odrzucone.

    Podsumowanie

    Hamster Kombat to klikalny token, którego twórcom udało się przyciągnąć szerokie zainteresowanie projektem i zapewne już z powodzeniem na nim zarobił. Jeśli chodzi o gromadzenie tokenów, w ramach „pierwszego sezonu” odbywa się ono w celu aktywności użytkownika, w tym wykonywania czynności w grze i pozyskiwania nowych użytkowników. Jednocześnie nadal pozostają pytania dotyczące dystrybucji tokenów, a także procedury blokowania „oszustów”. Jeśli chodzi o koszt tokena HMSTR i jego nadchodzącą dynamikę, wiele będzie zależeć od reklamy/szumu i nadchodzących ogłoszeń od programistów.

    Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinia redakcji może nie pokrywać się z opinią portali analitycznych i ekspertów.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version