Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o utrzymaniu stopy dyskontowej na poziomie 13% w skali roku. O tym oświadczył szef NBU Andrij Pyszny podczas odprawy na temat polityki pieniężnej.
►Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: najważniejsze wiadomości finansowe< /i>
Decyzja Zarządu
Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o utrzymaniu stopy dyskontowej na poziomie 13%. Decyzja ta przyczyni się do stopniowego powrotu inflacji do 5% w kolejnych latach i będzie wspierać stabilność rynku walutowego.
„Decyzja o utrzymaniu podstawowej stopy procentowej na poziomie 13% we wrześniu ma na celu utrzymanie zainteresowania oszczędnościami w hrywnach i ograniczenie popytu na rynku walutowym” – zauważył Pyshny.
Przypomnijmy
13 czerwca 2024 r. Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o obniżeniu dyskonta stopa procentowa od 13,5% do 13% rocznie.
W dniu 25 stycznia 2024 roku Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o utrzymaniu stopy dyskontowej na poziomie 15% w skali roku.
14 grudnia Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o obniżeniu stopy dyskontowej do 15% w skali roku.
26 października Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o obniżeniu stopy dyskontowej do 16% w skali roku.
14 września Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o obniżeniu stopy dyskontowej do 20% w skali roku.
27 lipca 2023 roku Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o obniżeniu stopy dyskonta do 22% w skali roku począwszy od 28 lipca.
W czerwcu 2022 r. zarząd NBU podjął decyzję o podwyższeniu stopy dyskonta z 10% w skali roku do 25%.
Co oznacza zmiana stawki h3>
Zmiana rabatu? stopa procentowa jest ważnym sygnałem dla banków do ustalania oprocentowania depozytów i kredytów. Im wyższa stopa procentowa, tym droższe kredyty i depozyty w walucie krajowej.
Maksymalna stopa dyskontowa na Ukrainie wynosiła 300% (październik-grudzień 1994), a minimalna 6% (czerwiec 2020 – marzec 2021).
- Stopa dyskontowa NBU