Łotewski Seimas w ostatnim czytaniu przyjął poprawki do ustawy o instytucjach kredytowych, przewidujące zakaz używania języka rosyjskiego w łotewskich bankomatach banków komercyjnych. Donosi o tym Delfi.
► Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: najważniejsze wiadomości finansowe
Należy zauważyć, że w przyszłości bankomaty powinny być konfigurowane w języku łotewskim (w tym łatgalskim). Można je również skonfigurować w językach urzędowych krajów członkowskich Unii Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju lub krajów kandydujących.
Poprawki te mają zapewnić dostępność środków pieniężnych dla mieszkańców całej Łotwy.
p>
Zmiany przewidują także minimalne wymagania, jakie musi spełniać klient instytucji kredytowej, aby mógł wypłacić gotówkę ze swojego rachunku.
Pomimo wzrostu liczby płatności bezgotówkowych na Łotwie, gotówka pozostaje istotna. Według ankiety Banku Łotwy w lutym 2024 r. płatności gotówkowe stanowiły średnio 23% codziennych płatności.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że znaczenie dostępności gotówki wzrasta w sytuacjach, gdy systemy płatnicze są niedostępne, ale jednocześnie infrastruktura do wypłaty pieniędzy jest znacznie ograniczona. W ostatnich latach w kraju znacząco spadła liczba oddziałów instytucji kredytowych i centrów rozliczeniowych, w których można dokonać wypłaty.
Oddziały banków i bankomaty
Ogółem od końca 2013 roku liczba oddziałów banków na Łotwie spadła o 91,5%. Według Banku Łotwy na koniec 2013 roku liczba stanowisk obsługi klienta w instytucjach kredytowych wyniosła 319, podczas gdy w maju 2023 roku było ich 77, z czego jedynie 27 umożliwiało wypłatę gotówki.
Mimo to że bankomaty instytucji kredytowych stały się głównym źródłem dostępności gotówki dla ludności, ich liczba również maleje.
Według danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Bezpiecznych Transakcji (EAST), stan na 30 czerwca br. 2023, na Łotwie Na 10 000 mieszkańców przypadało 4,9 bankomatu, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie.
Ministerstwo Finansów uważa, że na Łotwie należy podjąć działania, aby zapewnić wystarczający dostęp do usług płatności gotówkowych, ponieważ gotówka powinna być realną alternatywą dla płatności bezgotówkowych.