Ukraina zamierza negocjować restrukturyzację z właścicielami rządowych instrumentów pochodnych powiązanych ze stopą wzrostu PKB (tzw. warrantów PKB). Powiedział to w wywiadzie dla Reuters, komisarz rządu ds. zarządzania długiem publicznym Jurij Butsa, podaje Liga.net.
► Subskrybuj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe
Ukraina wydała w 2015 r. warrantów PKB, aby „osłodzić” wstępną restrukturyzację długu publicznego. Każdy wzrost PKB na Ukrainie przekraczający 3% rocznie oznacza konieczność dokonania płatności na rzecz posiadaczy warrantów, a w maju 2025 roku, jeśli nic nie zostanie zrobione, Ukraina będzie musiała zapłacić „setki milionów dolarów” za wzrost PKB o 5,3% w 2023 r.
W sierpniu 2024 r. Ukraina wypłaciła 70,5 mln dolarów z tytułu warrantów PKB, ale już 27 sierpnia Gabinet Ministrów wprowadził moratorium na następujące płatności.
Naranty wygasają dopiero w 2041 r., a płatności w ich ramach mogłyby poważnie spowolnić powojenną odnowę Ukrainy.
„To kolejne zadanie” – powiedział Butsa, mówiąc o nakazach restrukturyzacji PKB. Ma nadzieję, że uda się tego dokonać w „stosunkowo krótkim czasie”.
Powiedział, że nie ma jeszcze ostatecznej propozycji restrukturyzacji, ale Ukraina planuje „pracować w dobrej wierze, tak jak podczas negocjacji w sprawie suwerennych euroobligacji”, ponieważ po wojnie zamierza wrócić na międzynarodowe rynki kapitałowe.
Na pytanie, czy Ukraina będzie potrzebować kolejnej restrukturyzacji na pełną skalę, jeśli wojna będzie się przeciągać, Butsa odpowiedziała: „Chciałbym, żeby to nie nastąpi, ale nie wykluczamy tego.” Dodał, że potrzeba restrukturyzacji nie jest spowodowana niestabilną polityką finansową, ale wojną.
- Inwestycje