Site icon GEO Polityka

Podwyżki podatków na Ukrainie: kto i ile zapłaci od października

Podwyższenie podatków pozwoli nam dodatkowo zebrać 58 miliardów hrywien dla budżetu państwa w 2024 r.

W kontekście dotkliwego niedoboru środków na finansowanie Sił Obronnych państwo planuje od października podwyżkę niektórych podatków.

Tak jest napisane w materiale „RBC-Ukraina”.

17 września parlament przyjął w pierwszym czytaniu odpowiedni projekt ustawy (nr 11416-d). Oczekuje się, że dokument zostanie przyjęty w drugim czytaniu do połowy października, a jeśli zostanie zatwierdzony, zmiany podatkowe będą mogły zostać wprowadzone „z mocą wsteczną” od 1 października.

Oczekuje się, że od października podwyżka podatki dodatkowo zasilą budżet państwa o 58 mld hrywien w 2024 r. i o 137 mld hrywien w 2025 r.

Głównym źródłem tych dochodów jest podwyżka podatku wojskowego od dochodów obywateli z 1,5 % do 5%

Oznacza to, że pracodawca będzie musiał zapłacić o 3,5 punktu procentowego więcej podatku od oficjalnego wynagrodzenia pracowników. Jednocześnie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (NDFL) pozostanie na niezmienionym poziomie 18%, zgodnie z zapisami tej ustawy. Nie planuje się także podwyżki od października jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne (USC), którą pracodawcy potrącają z funduszu wynagrodzeń w wysokości 22% – stawka ta pozostaje bez zmian.

Zatem jeśli obecnie na każde 1000 hrywien wynagrodzenia pracownika potrąca się 18% podatku dochodowego (NDFL) i 1,5% składki wojskowej (VS), co stanowi 19,5%, czyli 195 hrywien, to od października 2024 r. (do 1 grudnia 2024 r. 31 roku) podatek zostanie zwiększony do 18% podatku dochodowego od osób fizycznych i 5% sił zbrojnych, co w sumie wyniesie 23%, czyli 230 hrywien na każde 1000 hrywien wynagrodzenia.

Zwiększona stawka cła wojskowego wpłynie również na dochody odsetkowe obywateli od depozytów. Poprzednio taki dochód był opodatkowany stawką 19,5%, a po wprowadzeniu nowej stawki będzie to 23%.

Podatek wojskowy dla pojedynczych podatników przedsiębiorców indywidualnych z grupy 3

Oznacza to, że indywidualni przedsiębiorcy z trzeciej grupy, płacąc jednorazowy podatek w wysokości 5% dochodu, będą teraz płacić dodatkowo 1% podatku wojskowego. Na przykład teraz za każdy tysiąc hrywien miesięcznych dochodów indywidualni przedsiębiorcy z trzeciej grupy płacą 50 hrywien jednego podatku. W październiku kwota ta wzrośnie do 60 hrywien.

Nie jest jeszcze jasne, jak dokładnie będzie zorganizowana procedura płacenia i administrowania tym dodatkowym 1%. Teraz indywidualni przedsiębiorcy niezależnie płacą jeden podatek w wysokości 5%. Dodatkowy 1% jest jednak odrębnym podatkiem i sposób jego płacenia będzie inny niż ten, który obowiązywałby, gdyby podatek liniowy został po prostu podniesiony z 5% do 6%.

Wojsko podatek dla osób samotnych podatek dla przedsiębiorców indywidualnych z grup I, II i IV

Oznacza to, że te kategorie podatników, oprócz już zapłaconych podatków, od października 2024 r. do końca 2024 r. będą zobowiązane do zapłaty 710 hrywien miesięcznie, a od 2025 r. – 800 hrywien.

710 hrywien odpowiada 10% minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia 2024 r., natomiast 800 UAH to 10% minimalnego wynagrodzenia w dniu 1 stycznia 2025 r.

Ustalenie stawki podatku dochodowego banku na rok 2024 na poziomie 50%< /strong

Pytaniem otwartym pozostaje, jak to wpłynie na zwykłych Ukraińców. Przede wszystkim zmiany dotkną dochody banków, które w 2024 roku zamiast dotychczasowych 25% będą musiały zapłacić podatek dochodowy w wysokości 50%. Najprawdopodobniej doprowadzi to do zmian w polityce taryfowej i odsetkowej banków, w tym w zakresie prowizji, oprocentowania depozytów i kredytów itp.

W efekcie za te zmiany będą musieli zapłacić zwykli użytkownicy usług bankowych . Nie będzie to jednak miało bezpośredniego wpływu na wysokość płaconych przez nich podatków ani na ich dochody.

Ustanowienie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie detalicznego obrotu paliwami

Wprowadzenie nowego rodzaju opodatkowania stacji benzynowych umożliwi państwu otrzymanie bardziej przewidywalnego i kontrolowalnego podatku wpływy do budżetu. Nie będzie to miało bezpośredniego wpływu na dochody lub płatności podatkowe obywateli. Może to jednak mieć wpływ na politykę cenową sieci stacji benzynowych. Przykładowo część przedsiębiorstw może podnieść ceny paliw, co w szczególności może wywołać reakcję łańcuchową w zakresie cen konsumenckich. Trudno jednak przewidzieć takie zmiany.

Przypomnijmy, że szef MFW na Ukrainie Gavin Gray popiera decyzję władz o podwyższeniu podatków dla ludności.< /p>

Na Ukrainie już w 2024 roku mogą zostać podniesione stawki podatków podstawowych – taką decyzję przygotował rząd. A od 2025 roku wzrosną podatki także dla przedsiębiorców indywidualnych. Celem takich zmian jest zrównoważenie budżetu, zdolność do kontynuowania obrony Ukrainy, a także koordynacja wymagań partnerów międzynarodowych.

tsn.ua

Exit mobile version