Site icon GEO Polityka

„Gwiaździsta noc” Van Gogha po raz kolejny zadziwiła naukowców: artysta przewidział dwa odkrycia

Twitter LinkedIn

Nowa analiza słynnego obrazu Vincenta van Gogha „Gwiaździsta noc” ujawniła uderzające podobieństwo między niebem a „ukrytymi turbulencjami” w atmosferze ziemskiej. Odkrycie to potwierdza, że ​​artysta miał głęboką wiedzę na temat procesów naturalnych.

URA-Inform donosi o najnowszych odkryciach naukowców, powołując się na Livescience.

Badania wykazały, że wirujące niebo obrazu ma wiele wspólnego z dynamicznymi procesami zachodzącymi w atmosferze. Naukowcy przeanalizowali szczegóły pociągnięć pędzla i kolorów i odkryli, że przypominają one niewidzialne turbulencje gazu. Współautor badania, Yongxiang Huang z Uniwersytetu w Xiamen, zauważył:

„Malarstwo ukazuje intuicyjne rozumienie zjawisk przyrody. Van Gogh mógł zdobyć tę wiedzę, obserwując ruch chmur i atmosferę.”

Analiza 14 wirów na niebie przedstawionym na obrazie wykazała, że ​​podążały one za wzorami przewidzianymi przez prawo fizyczne Kołmogorowa, które opisuje ruch gazu atmosferycznego. Intensywność żółtych odcieni obrazu odzwierciedla energię bezwładności odpowiadającą tym procesom. Dodatkowo odstępy i waga pociągnięć odpowiadają skali Batchelora, która opisuje, jak małe mogą być wiry przed rozproszeniem.

Warto zauważyć, że prawa Kołmogorowa i Batchelora zostały opracowane po śmierci Van Gogha, co sugeruje, że , że artysta oparł się na swoich obserwacjach, a nie na wiedzy naukowej.

W ten sposób „Gwiaździsta noc” ukazuje procesy zachodzące w przyrodzie, co podkreśla geniusz Van Gogha jako obserwatora świata.

p>

Mówiąc o nauce, warto przypomnieć, że Elon Musk wydał wielkie oświadczenie w sprawie podboju Marsa: czas lądowania został znacznie skrócony.

Źródło informacji

Exit mobile version