Czy kiedykolwiek czułeś się jak głupek w pracy? Czy ciągle boisz się, że Twoi współpracownicy ujawnią, że nie jesteś tak kompetentny, jak myślą? Jeśli tak, to wyrażenie jest banalne, ale prawdopodobnie doświadczasz syndromu oszusta. Nie przechwalaj się, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci zrozumieć, czym jest syndrom oszusta, jakie są jego objawy i jak z nim walczyć.
TreśćZespół oszusta w pracy: czym jest i jakie są objawy Co zrobić, jeśli masz zespół oszusta w pracy: rozpoznaj problem Porozmawiaj z kimś, jeśli cierpisz na zespół oszusta w pracy: zmień sposób myślenia Skoncentruj się na swoich mocnych stronach < p>Syndrom oszusta – Jest to zjawisko psychologiczne, jeśli ludzie wątpią w swoje osiągnięcia i odczuwają wewnętrzny strach przed krytyką jako „shahrai” – ale jeśli twój wewnętrzny krytyk przejmuje nad tobą górę! Syndrom oszusta może dotknąć każdego z nas, niezależnie od tego, na jakim etapie kariery się znajdujemy. Ale WomanEL wie, że można tu zarobić.
Syndrom oszusta na robotach: co to jest i jakie są objawy
Syndrom oszusta zdaje się wkradać w nas, gdy dostrzegamy własny brak poczucia własnej skuteczności, zwłaszcza w pracy, i nie przejmujemy się oczywistymi sukcesami i innymi osiągnięciami. Możesz być bardzo wytrwały i budzić niepokój – w żołądku lub w klatce piersiowej ważne jest, abyś wykazał się cierpliwością, próbując przez to przejść.
Czy zastanawiałeś się: „Na czym polega syndrom oszusta w Ja?” „Dlaczego muszę po prostu rozwijać swoje umiejętności?” Być może zacząłeś słyszeć sygnały, które wykorzystają Twoje osiągnięcia i dlatego będą Cię szanować, aby pokazać, jaki jesteś utalentowany.
Oznaki syndromu oszusta:
- Nieuwaga dla siebie;
- Przypisywanie zasług innym lub zewnętrznym urzędnikom, a nie sobie;
- Strach przed porażką;
- Wydajność;
- Perfekcjonizm;
- Korzystanie z pochwał;
- Porównywanie się z innymi;
- Niepokój.
< li> Strach przed oszustwem;
Jeśli nie zdajesz sobie sprawy, że pojawiają się objawy syndromu oszusta, daj sobie tydzień lub dwa i spróbuj obserwować swoje zachowanie. Dokonaj autoanalizy. Kiedy już zidentyfikujesz negatywne wzorce zachowań, które przyczyniają się do rozwoju syndromu oszusta, możesz zacząć je zmieniać.
Promuj swoje szczęście! Jest wiele rzeczy, które pomogą Ci zacząć być z siebie dumnym w pracy.
Nie martw się, jeśli masz w pracy syndrom oszusta: rozpoznaj problem
Pierwszym krokiem w kierunku syndromu oszusta jest wiedza o tym, co postrzegasz. Pośrodku poszerzającego się znaku znajduje się stopniowe korzystanie ze swoich osiągnięć, poczucie, że ktoś został oszukany i strach przed krytyką ze strony innych.
Okaż szacunek swojemu głosowi – czy mówiąc o swoich umiejętnościach, używasz ich dla dodania humoru i czy samokrytycznie oceniasz tych, nad którymi pracujesz? Często brzmi to jak „Och, ja po prostu…” lub „Po prostu zostałem pobłogosławiony tym projektem” powiedzieć: „Prowadzę mały zespół, ale to nie znaczy zbyt wiele”.
Porozmawiaj z kimś innym
Nie cierp w milczeniu! Podziel się swoimi uczuciami z zaufanymi współpracownikami, rodziną lub przyjaciółmi, którzy mogą zapewnić wsparcie i zrozumienie. Najczęściej samo mówienie o swoich doświadczeniach może pomóc złagodzić napięcie i niepokój w sobie. Dzielenie się oznacza folgowanie sobie, a także cudowny sposób na pozbycie się presji i znalezienie najgorszych pacjentów.
Co zrobić, jeśli masz w pracy syndrom oszusta: zmień sposób myślenia
Odzyskaj szacunek dla tych, których sobie wmawiasz. Spróbuj zastąpić negatywne frazy pozytywnymi, pomyśl o tym jak o wewnętrznej krytyce kontra wewnętrznym coachu. Zamiast myśleć: „Nie jestem wystarczająco dobry”, przypomnij sobie o swoich osiągnięciach i umiejętnościach.
Rozpoznanie swoich wartości i dostosowanie myśli do podstawowych obaw może znacznie pomóc w osiągnięciu celów. Może to być tak proste, jak zmiana „to katastrofa” na „to nie jest mój najlepszy wynik, ale wyciągnę z tego 3 pozytywne chwile i 1 chwilę, którą muszę poprawić”.
Pobierz w środku o swoich mocnych stronach
Poświęć chwilę na przemyślenie swoich mocnych stron i wiedzy. Zapisz je i opowiedz sobie o nich natychmiast, gdy zaczniesz w siebie wątpić.
Możesz skrócić listę samodzielnie lub w pracy. Pomoże Ci to docenić swoją wartość i przypomni Ci o niej, jeśli dopadnie Cię syndrom oszusta.
Regularnie pokazuj sobie, że siebie lubisz! Zdać sobie sprawę, że Twój przyjaciel przyszedł do Ciebie z tymi samymi względami – chwalić siebie tak, jak chwaliłbyś przyjaciela.
Chcesz zacząć pracować jak święty? Podzieliliśmy się prostymi wskazówkami, które mogą Ci pomóc.