Site icon GEO Polityka

Niebezpiecznie brudne powietrze ogarnęło Kijów i nie tylko: eksperci wyjaśnili skalę zagrożenia

Twitter LinkedIn

Dziś wiele ukraińskich miast znajduje się pod gęstą warstwą gryzącego smogu, który powoduje poważne problemy z jakością powietrza. Według szwajcarskiej firmy IQAir, Kijów od pewnego czasu znajduje się na szczycie światowego rankingu miast o najbrudniejszym powietrzu. Oprócz stolicy podobną sytuację odnotowano w Konotopie, Łucku i Charkowie.

URA-Inform podaje to, powołując się na RBC-Ukraina.

Przez kilka godzin Kijów zajmował pierwsze miejsce w światowym rankingu zanieczyszczeń powietrza, ale później stracił pozycję lidera na rzecz stolicy Egiptu, Kairu. Wydział Ochrony Środowiska Kijowa wyjaśnił, że w mieście zaobserwowano znaczny wzrost stężenia zawieszonych cząstek, zwłaszcza pyłów. W niektórych obszarach stolicy zanieczyszczenie powietrza osiągnęło krytyczny poziom 100 punktów, a w strefach najmniej zanieczyszczonych wskaźnik wynosi 74 punkty.

Przyczyną tej sytuacji miały być pożary w ekosystemach obwodu kijowskiego, gdzie na obszarze 172 hektarów nadal płoną lasy. Większość ognisk została już zlokalizowana, ale pożary utrzymują się na dwóch hektarach.

Polacy powinni minimalizować czas przebywania na świeżym powietrzu, zamykać okna i unikać aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dla zachowania zdrowia ważne jest także picie większej ilości wody.

Problem zanieczyszczenia powietrza dotknął nie tylko Kijów, ale także inne miasta Ukrainy. Szczególnie gryzący smog odnotowano w Konotopie w obwodzie sumskim, a także w Łucku i Charkowie. Główną przyczyną pogorszenia się sytuacji powietrznej są pożary torfowisk i lasów.

Nie ma jeszcze dowodów na to, że masowe pożary na Ukrainie są w jakikolwiek sposób powiązane z rozpoczęciem stosowania dronów strażackich.< /p>

Warto przypomnieć, że problemy z powietrzem w Kijowie zaobserwowano już 17 września.

Źródło informacji

Exit mobile version