Site icon GEO Polityka

Analitycy ISW wymienili dwa czynniki, od których zależy zdolność Ukrainy do odparcia okupantów

Waszyngtoński Instytut Studiów nad Wojną wyjaśnił, co decyduje o zdolności Ukrainy do odparcia rosyjskich najeźdźców. Zdaniem analityków determinujące są dwa czynniki.

11 0

Foto – zsu.gov.ua

W materiale analitycznym ISW zauważono, że Ukraina musi sformować skuteczne jednostki bojowe, aby chronić obszary krytyczne i zapewnić inicjatywę na polu walki. Kijów nie może tego jednak zrobić ze względu na opóźnienia w pomocy wojskowej i niewystarczające dostawy od sojuszników – podaje NBN.

Eksperci zwrócili uwagę na słowa ukraińskiego przywódcy Władimira Zełenskiego w niedawnym wywiadzie dla CNN na temat utworzenia Sił Obronnych. Prezydent powiedział, że z 14 brygad, które powinny być gotowe, kraj nie jest w stanie wyposażyć nawet 4 ze względu na powolny transfer broni i sprzętu. Aby zrekompensować niewystarczające zasoby, obrońcy przenoszą sprzęt z magazynów lub drużyn rezerwowych. Ukraina zwiększyła także produkcję UAV.

Analitycy cytowali także dowódcę Wojsk Lądowych Aleksandra Pawluka. Wcześniej informował o pracach nad utworzeniem 10 nowych brygad, zauważając, że problemem działań obronnych Ukraińskich Sił Zbrojnych nie jest personel, ale brak sprzętu.

ISW zauważa, że ​​zdolność Siły Obronne odeprzeć wroga zależą od dwóch czynników: wysiłków Ukrainy na rzecz tworzenia nowych i odbudowy istniejących jednostek, a także od dostaw zachodniej pomocy wojskowej.

Amerykańscy eksperci zauważyli, że Kijów podejmuje znaczące kroki w celu rozwiązania problemy: w obliczu niedoboru pocisków artyleryjskich wykorzystuje piechotę i pojazdy opancerzone do odstraszania ataków Siły Zbrojne Rosji posiadają drony FPV, zwiększają produkcję amunicji artyleryjskiej 155 mm i od początku pracują nad zwiększeniem produkcji pojazdów opancerzonych inwazji na pełną skalę.

Jednocześnie Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogliby zwiększyć skuteczność wysiłków na rzecz budowy sił ukraińskich, przekazując do Kijowa większą liczbę czołgów, transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty.

Wcześniej ISW odniosła się do prognozy Budanowa mówiącej o chęci zakończenia wojny przez Putina do 2026 roku.

nbnews.com.ua

Exit mobile version