ZachXBT oskarżył Circle, emitenta stablecoina USDC, o czerpanie zysków z transakcji powiązanych z północnokoreańskim hakerem grupa Łazarz. Uważa się, że w latach 2020–2023 Lazarus wyprał 200 milionów dolarów za pośrednictwem monet typu stablecoin.
Według ZachXBT czterech głównych emitentów monet stabilnych – Paxos, Tether, Techteryx i Circle – umieściło już na czarnej liście dwa adresy kryptowalut powiązane z Lazarus, gdzie przechowywane były różne monety stablecoin, w tym USDT, BUSD, TUSD i USDC za kolejne 4,96 miliona dolarów milionów dolarów zostało zamrożonych na różnych giełdach, co spowodowało, że łączna kwota zablokowanych środków wyniosła 6,98 miliona dolarów.
Jednak utworzenie czarnej listy adresów powiązanych z Lazarusem zajęło Circleowi znacznie więcej czasu niż innym emitenci monet stabilnych. Firma umieściła te adresy na czarnej liście 14 września tego roku, prawie pięć miesięcy po tym, jak zrobili to inni emitenci. Detektyw blockchain uważa, że dzięki temu opóźnieniu Circle było w stanie czerpać zyski z transakcji hakerów, którzy brali udział w dużych kradzieżach kryptowalut.
ZachXBT oskarżył Circle o systemowy brak szybkiego reagowania na exploity i hacki projektów DeFi. Pomimo dużej liczby pracowników firma nie posiada zespołu pracowników, który rozwiązywałby problemy wynikające z ataków hakerskich – zauważył detektyw blockchain.
Na początku tego miesiąca z indonezyjskiej giełdy kryptowalut Indodax skradziono aktywa kryptograficzne o wartości ponad 15,7 miliona dolarów. W wyniku incydentu platforma została zmuszona zawiesić działalność. O atak podejrzewani są hakerzy Lazarus.
Источник: bits.media