Site icon GEO Polityka

Vitalik Buterin: „Stakowanie solo przeniesie bezpieczeństwo Ethereum na nowy poziom”

Współzałożyciel Ethereum Vitalik Buterin powiedział na konferencji Ethereum Singapore 2024, że indywidualne stakowanie może zwiększyć bezpieczeństwo i decentralizacja blockchainu.

Vitalik Buterin powiedział, że solowaluty to osoby, które samodzielnie inwestują swoje kryptowaluty, w szczególności eter. Ważne jest, aby użytkownicy ci nie polegali na usługach stron trzecich, scentralizowanych organizacjach lub pulach udziałów, co mogłoby stanowić zagrożenie dla długoterminowej stabilności sieci i jej zrównoważonego funkcjonowania. Poszczególni interesariusze stanowią nieskoordynowaną i zróżnicowaną grupę, co zmniejsza zależność od scentralizowanych podmiotów – podkreślił Buterin.

„Im więcej będzie graczy solo, tym wyższy będzie poziom prywatności i bezpieczeństwa Ethereum. Nawet niewielki procent graczy solo może zwiększyć decentralizację blockchainu” – powiedział Buterin.

Jako przykład Buterin przytoczył tak zwane ataki 51%, w których osoba atakująca przejmuje większość mocy obliczeniowej łańcucha bloków. W scenariuszach, w których atak 51% mógłby zagrozić sieci, kluczową różnicą jest to, jaki procent mocy obliczeniowej moc kontrolowana przez atakującego: 50-56% lub powyżej 57%. W drugim scenariuszu szkodliwa osoba jest w stanie sfinalizować bloki, co może doprowadzić do podziału łańcucha – jeśli nie będzie kontrolowana i działania te nie zostaną zakwestionowane.

Aby zapobiec takiemu negatywnemu scenariuszowi, Buterin zaproponował podniesienie progu finalizacji bloku z dwóch trzecich do wyższej wartości. Zdaniem Buterina powinno to utrudnić przeprowadzanie ataków. Według niego Ethereum musi zwiększyć próg kworum z dwóch trzecich do trzech czwartych, a może i wyżej.

W zeszłym tygodniu współzałożyciel Ethereum nalegał, aby użytkownicy byli bardziej krytyczni wobec inteligentnych portfeli, aby nie narażać się na ryzyko prywatności. Buterin podkreślił, że nie wszystkie innowacje w tworzeniu portfeli poszerzają prawa użytkowników.

Источник: bits.media

Exit mobile version