Site icon GEO Polityka

NBU skomentował wzrost inflacji w sierpniu do 7,5%.

W sierpniu 2024 r. inflacja konsumencka w ujęciu rocznym (r/a) przyspieszyła do 7,5% z 5,4% w lipcu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,6%. NBU skomentował sytuację.

► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Nadzór zauważył, że faktyczne tempo wzrostu cen było nieco wyższe od prognozowanej trajektorii opublikowanej w Raporcie o inflacji z lipca 2024 r.

Jednocześnie fundamentalna presja inflacyjna wzrosła bardziej niż prognozowano. Tym samym stopa inflacji bazowej w sierpniu wzrosła do 6,5% z 5,7% w lipcu.

„Przyspieszenie wzrostu cen konsumpcyjnych wynikało przede wszystkim ze skutków gorszych tegorocznych zbiorów oraz wpływu wyższych kosztów prowadzenia działalności na koszty surowców spożywczych, energii i pracy. Presja cenowa i efekty przenoszenia wynikające z osłabienia kursu hrywny w poprzednich miesiącach zostały wzmocnione” – czytamy w raporcie.

Wzrost cen surowców spożywczych – do 3,7% r/s

Ceny cukru i zbóż spadały wolniej ze względu na wyczerpywanie się rezerw z poprzednich wysokich zbiorów i suchą pogodę. Wzrost cen mąki przyspieszył ze względu na rosnące koszty surowców i kosztów produkcji.

Ceny pomidorów i ogórków wzrosły ze względu na niższą podaż. Z tego samego powodu, a także w związku z wyczerpaniem się wpływu czynnika wysokich zbiorów w ubiegłym roku, ceny niektórych warzyw barszczowych, cukinii i owoców pestkowych gwałtownie wzrosły.

Wzrost cen mleka przyspieszył ze względu na ograniczoną podaż przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego popytu ze strony przedsiębiorstw przetwórstwa mlecznego.

Spadek cen jaj i niektórych produktów pochodzenia zwierzęcego wyhamował pod wpływem zwiększonej presji kosztów produkcji, w tym energii.

Wzrost cen regulowanych administracyjnie nieznacznie przyspieszył do 13,7% r/r

Wzrost cen regulowanych administracyjnie przyspieszył nieznacznie do 13,7% r/r h3>

Ceny napojów alkoholowych spadały coraz wolniej. Dodatkowo przyspieszył wzrost cen produktów farmaceutycznych, wyrobów medycznych i sprzętu, prawdopodobnie ze względu na czynnik kursowy.

Wzrost cen wyrobów tytoniowych nieco wyhamował, jednak ceny tych wyrobów rosły w dość szybkim tempie, m.in. pod wpływem walki z produktami cienia. Inflację w dalszym ciągu hamowało moratorium na podwyżki taryf na niektóre mieszkania i usługi komunalne dla ludności.

Wzrost cen paliw gwałtownie wyhamował do 10,1% r/r

Taka dynamika odzwierciedlała wystarczające rezerwy paliw oraz niższe od oczekiwań ceny ropy na rynkach światowych.

Inflacja bazowa wzrosła do 6,5% r/r

Wzrost cen przetworzonych artykułów spożywczych przyspieszył do 7,4% r/r. W szczególności znacząco wzrosła dynamika cen pieczywa, niektórych mąk i wyrobów cukierniczych na skutek wyższych kosztów produkcji.

Pod wpływem obniżki wzrosły także ceny większości fermentowanych przetworów mlecznych, serów i masła w produkcji mleka – surowce, rosnące ceny skupu, wzmożony eksport towarów towarowych i przerwy w dostawie prądu pod koniec sierpnia.

Szybciej rosły także ceny niektórych towarów importowanych, w tym kawy i herbaty. Ceny oleju słonecznikowego wyhamowały swój spadek, natomiast ceny poszczególnych produktów z nasion oleistych przyspieszyły swój wzrost pod wpływem tendencji cenowych na rynkach światowych.

Przetwory mięsne rosły wolniej ze względu na wtórne skutki dalszego ożywienia gospodarczego produkcja zwierzęca.

Przyspieszenie wzrostu cen artykułów nieżywnościowych (o 1,9% r/r), przede wszystkim pod wpływem czynnika kursowego. Jednocześnie szybciej spadły ceny odzieży i obuwia.

Nieco szybciej wzrosły także ceny usług – o 10,5% r/r pod presją biznesowych kosztów pracy i energii.

W szczególności szybciej rosły ceny usług zdrowotnych, edukacyjnych, transportowych i komunikacyjnych, restauracji i hoteli, higieny osobistej oraz ubezpieczeń.

Wzrost kosztów usług finansowych oraz eksploatacji własnych pojazdów spowolniło.

< h3>Co będzie dalej

„Presja inflacyjna będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach ze względu na wzrost kosztów prowadzenia działalności w zakresie wynagrodzeń i energii elektrycznej, stopniową podwyżkę akcyzy oraz skutki przeniesienie dewaluacji hrywny na poprzednie miesiące” – prognozuje NBU

minfin.com.ua

Exit mobile version