Site icon GEO Polityka

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na biznesmena za zmuszanie ludzi do popełniania oszustw związanych z kryptowalutami

Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA nałożyło sankcje na kambodżańskiego biznesmena za prowadzenie oszustw internetowych centra, których pracownicy byli zmuszeni wabić inne osoby w schematy kryptograficzne.

Ministerstwo Finansów poinformowało, że kambodżański senator i menadżer konglomeratu L.Y.P. Grupa Ly Yong Phat i jej podmioty stowarzyszone są obecnie „odcięte od amerykańskiego systemu finansowego”. Aktywa tych firm są zamrożone, a mieszkańcom USA nie wolno dokonywać z nimi transakcji. Sankcje te mają zastosowanie także do wszelkich przedsiębiorstw, jeżeli ponad 50% ich udziałów należy do Fatou lub jego podmiotów stowarzyszonych.

Według Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Lee Yong Fat jest zamieszany w łamanie praw człowieka. Mówimy o pracownikach, którzy byli ofiarami handlu ludźmi – Fat siłą zmusił ich do udziału w oszukańczych programach związanych z kryptowalutami. Więźniowie byli zmuszeni do wyszukiwania osób w Internecie i przekonywania ich do inwestowania w fałszywe projekty kryptograficzne lub dokonywania fikcyjnych transakcji walutowych.

Według OFAC osoby, które mimowolnie stały się przestępcami, były wabione fałszywymi obietnicami zatrudnienia. Zostali zaproszeni do O-Smach Resort lub innych miejsc wakacyjnych w Kambodży, którymi zarządzał Phat. Po przybyciu na miejsce ofiary skonfiskowano telefony i paszporty, uniemożliwiając ucieczkę, a następnie  zmuszony do popełnienia oszustwa.

Za odmowę oszukiwania innych osób ofiary poddano ciężkiej przemocy fizycznej i psychicznej: bito je, poddawano wstrząsom elektrycznym i grożono sprzedażą innym „właścicielom”, w bardziej okrutnych warunkach przetrzymywania . Lokalnym władzom udało się uratować ofiary, którymi okazały się obywatele Chin, Indii, Indonezji, Malezji, Singapuru, Tajlandii i Wietnamu.

W marcu OFAC umieścił na czarnej liście 13 organizacji korzystających z kryptowalut podczas współpracy z rosyjskimi bankami i platformami objętymi sankcjami, w tym z giełdą kryptowalut Garantex. Później Kongres USA wezwał do nałożenia nowych sankcji na Garantex, tłumacząc, że ograniczenia nie uniemożliwiają płatności w stablecoinach USDT za pośrednictwem platformy.

Источник: bits.media

Exit mobile version