Chińscy prawodawcy głosowali za stopniowym podniesieniem ustawowego wieku emerytalnego w kraju. To pierwsza taka zmiana w kraju od lat pięćdziesiątych XX wieku, donosi South China Morning Post.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagram: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach< /p>
Zgodnie z decyzją podjętą na XI posiedzeniu Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w ciągu najbliższych 15 lat, począwszy od 2025 r., wiek emerytalny mężczyzn będzie stopniowo wzrastał z obecnych 60 do 63 lat.
Zmiany przewidziano także dla kobiet, ale są one zależne od tego, na jakim stanowisku pracują:
- pracownicy fizyczni (praca fizyczna) nie będą na emeryturę przechodzić jak dotychczas w wieku 50 lat, ale w wieku 55 lat; Pracownicy umysłowi (na stanowiskach biurowych lub administracyjnych) będą odchodzić na emeryturę w wieku 58 lat, a nie 55.
Począwszy od 2030 r. będzie stopniowo zmieniał się minimalny okres opłacania składek na fundusz emerytalny niezbędny do uzyskania miesięcznej emerytury wydłużać się z 15 do 20 lat i zwiększać corocznie o 6 miesięcy.
Jednocześnie pracownicy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli składki na fundusz emerytalny osiągną ustalony minimalny okres. Jednocześnie maksymalny okres przejścia na wcześniejszą emeryturę nie powinien przekraczać 3 lat, a wiek przejścia na emeryturę nie powinien być niższy niż ustalony ustawowo początkowy wiek emerytalny.
Innowacja umożliwi także pracownikom odroczenie przejścia na emeryturę, jeśli istnieją porozumienia z pracodawcami, przy czym odroczenie w tym przypadku nie powinno przekraczać 3 lat.
Dokument przewiduje także zabezpieczenie społeczne bezrobotnych osób starszych oraz prawo pracowników niektórych zawodów do wcześniejsza emerytura.
Według Reuters reforma jest pilna, ponieważ średnia długość życia w Chinach w 2021 r. wzrosła do 78 lat z około 44 lat w 1960 r. i przewiduje się, że do 2050 r. przekroczy 80 lat.
Jednocześnie spada liczba osób w wieku produkcyjnym potrzebnych do zapewnienia wsparcia osobom starszym.