Lekarze zalecają picie większej ilości zielonej herbaty i napojów ziołowych, pomagają one w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych.
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Pije się go rano, w porze lunchu i wieczorem, a wiele osób lubi pić herbatę po posiłku. Lekarze sprzeciwiają się jednak temu zwyczajowi i oto dlaczego.
Dlaczego nie można pić herbaty bezpośrednio po posiłku: wyjaśnienia lekarzy
Lekarze twierdzą, że herbaty należy pić po obfitym obiedzie lub obiad może powodować niestrawność i zmniejszone wchłanianie żelaza przez organizm. Lekarze wyjaśniają, że liście herbaty zawierają garbniki – substancje o właściwościach wiążących. Związki te mogą wiązać się z żelazem, które przedostaje się do organizmu wraz z pożywieniem, przez co ten ważny mikroelement nie jest wchłaniany. Co z kolei może prowadzić do przykrych konsekwencji zdrowotnych.
Niedobór żelaza w organizmie może być przyczyną anemii, problemów z tkanką mięśniową, chronicznego zmęczenia i bólów głowy. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży.
Jak pić herbatę po posiłku
Aby wypicie napoju nie spowodowało żadnych nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, lekarze zalecają picie herbaty przez pół godziny po obiedzie lub kolacji. Wystarczy trzydzieści minut, aby organizm wchłonął wszystkie przydatne witaminy i mikroelementy. Jeśli pijesz herbatę na śniadanie, nie powinieneś pić jej z tłustymi potrawami.
Lekarze zalecają także picie zielonej herbaty lub naparów ziołowych po posiłkach i unikanie mocnych czarnych napojów. Dzieje się tak dlatego, że zielona herbata zawiera znacznie mniej garbników niż czarna herbata, a napoje ziołowe sprzyjają trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych. Nie należy też przesadzać z cukrem, jedna łyżeczka wystarczy na filiżankę herbaty.