W wyniku piątego przeglądu programu rozszerzonego finansowania Ukraina osiągnęła porozumienie na poziomie kadr z misją MFW w sprawie przeznaczenia 1,1 miliarda dolarów, które w następnej kolejności zostaną rozpatrzone przez Radę Dyrektorów Funduszu. Narodowy Bank Ukrainy będzie pracował nad większą elastycznością kursu hrywny w stosunku do dolara. Poinformował o tym na swoim Facebooku szef NBU Andriej Pyszny.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
„Kurs walutowy będzie w dalszym ciągu działać jako pochłaniacz wstrząsów i pomagać gospodarce dostosować się do zmian wewnętrznych i zewnętrznych” – powiedział.
Według Pysznego polityka Narodowego Banku Polskiego w połączeniu z zarządzaną elastycznością, powinny w dalszym ciągu zapobiegać nadmiernym wahaniom i utracie kontroli nad oczekiwaniami inflacyjnymi i kursowymi.< /p>
Szef NBU zauważył, że Ukraina kontynuuje liberalizację walutową zgodnie ze strategią łagodzenia ograniczeń walutowych, przejścia na bardziej elastyczny kurs walutowy.
„Zmierzamy w kierunku liberalizacji waluty w zgodnie ze Strategią łagodzenia ograniczeń walutowych, przejście na większą elastyczność kursu walutowego i powrót do celu inflacyjnego” – zauważył Pyshny.
Podsumowując wyniki negocjacji z MFW, szef Narodowego Banku Polskiego stwierdził, że misja odnotowała wysokie wyniki Ukrainy w realizacji Rozszerzonego Programu Finansowania (EFR).
„Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie parametrów polityk i reform mających na celu utrzymanie stabilności makroekonomicznej w kontekście toczącej się wojny na kolejny okres programu. Skuteczna interakcja między władzami fiskalnymi i monetarnymi pozostaje ważna. Dalsze rozważne zarządzanie powinno zachować właściwe podstawy wzrostu gospodarczego” – podkreślił Pyshny.
Szef NBU zauważył, że podczas negocjacji z MFW dużą uwagę poświęcono źródłom finansowania budżetu Ukrainy w 2025 roku oraz zapewnieniu terminowej i oczekiwanej pomocy partnerów międzynarodowych.
„MFW podkreślił, że dotyczy to zarówno podatków, jak i kluczowego znaczenia systemowych działań polityki podatkowej, a nie rozwiązań doraźnych i sytuacyjnych, którymi było wyłącznie opodatkowanie dochodów banków. Podobnie jest z pracą na krajowym rynku długu. W szczególności NBU będzie aktywnie zaangażowany w maksymalizację możliwości rynku obligacji skarbowych” – powiedział.
Generalnie zdaniem Pyshnego eksperci Funduszu potwierdzają stabilność sektora finansowego i znaczne postęp we wdrażaniu reform zmierzających do przystąpienia Ukrainy do UE.
„Intensyfikujemy prace w tym obszarze. System bankowy stopniowo wraca do spełniania wymagań, jakie obowiązywały przed inwazją na pełną skalę, aby stać się jeszcze bardziej stabilnym” – powiedział szef NBU.