W czasie ciąży kobiety często borykają się z różnymi dolegliwościami fizycznymi, w szczególności bólami głowy. Jednak wybór leków łagodzących objawy jest znacznie ograniczony, gdyż wiele leków może negatywnie wpływać na rozwój dziecka.
Jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych jest cytramon, jednak pojawia się pytanie: czy można go stosować w czasie ciąży
Czy Citramon jest dozwolony w czasie ciąży
Zgodnie z instrukcją leku Citramon jest przeciwwskazany w czasie ciąży, szczególnie w 1. i 3. trymestrze. W drugim trymestrze można go przyjmować wyłącznie za zgodą lekarza i pod jego ścisłym nadzorem. Wynika to ze składu leku, w skład którego wchodzą trzy składniki aktywne: kwas acetylosalicylowy, paracetamol i kofeina.
Składniki Citramonu i ich wpływ na przebieg ciąży
< p>Kwas acetylosalicylowy (aspiryna)to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który może wpływać na krzepnięcie krwi. Badania wykazały, że niskie dawki aspiryny (do 100 mg) mogą być bezpieczne w czasie ciąży, ale wysokie dawki stwarzają ryzyko, szczególnie w 1. i 3. trymestrze. W pierwszym trymestrze kwas acetylosalicylowy może prowadzić do zaburzeń rozwojowych płodu, a w trzecim – problemów z krążeniem krwi.
Paracetamoljest powszechnie stosowanym lekiem przeciwbólowym i uważany jest za bezpieczniejszy w czasie ciąży. Istnieją jednak badania wskazujące na możliwy związek pomiędzy jego stosowaniem u kobiet w ciąży a ryzykiem rozwoju u dziecka takich chorób, jak zespół deficytu uwagi czy nawet autyzm. Belgijscy naukowcy zwracają także uwagę na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego płodu przy częstym stosowaniu paracetamolu.
Kofeina– środek pobudzający ośrodkowy układ nerwowy, wchodzący w skład Citramonu, jest niebezpieczny także w czasie ciąży. Nadmiar kofeiny może zwiększać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Kobietom w ciąży zaleca się ograniczenie spożycia kofeiny do minimum.
Przeciwwskazania do stosowania leku Citramon w czasie ciąży
Stosowanie leku Citramon przez kobiety w ciąży < strong>kategorycznie przeciwwskazane w następujących przypadkach:
- jeśli występuje indywidualna nietolerancja składników leku;
- jeśli kobieta ma problemy z nerek, wątroby lub przewodu pokarmowego (wrzód);
- w przypadku chorób układu krążenia, w tym nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.< /li>
< li>w przypadku zaburzeń układu krążenia, takich jak hemofilia lub zakrzepica;
Jeśli w czasie ciąży dokuczają Ci bóle głowy lub inne bolesne odczucia, lepiej skonsultować się z lekarzem, który dobierze bezpieczniejszy lek. W większości przypadków paracetamol jest uważany za bezpieczną alternatywę w łagodzeniu bólu i obniżaniu gorączki, ale należy go również przyjmować wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.