Site icon GEO Polityka

Od 10 września Narodowy Bank wprowadza nowe ograniczenia walutowe, a niektóre łagodzi

Narodowy Bank wprowadza od 10 września szereg nowych ograniczeń w obrocie dewizowym, ale jednocześnie regulator łagodzi niektóre zasady obrotu walutami. Poinformowała o tym służba prasowa NBU.

► Subskrybuj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Nowe ograniczenia

Zaostrzenie ograniczeń dotyczyć będzie płatności za granicą kartami płatniczymi wydawanymi przez ukraińskie banki do rachunków w walutach obcych , do zapłaty za szereg towarów i usług, w szczególności:

NBU ustala miesięczny limit w wysokości 100 tys. UAH stanowiący równowartość płatności za granicą przy użyciu kart płatniczych otwieranych przez ukraińskie banki do rachunków w walutach obcych, dla transakcji o kodach handlowych 5094 (kamienie szlachetne, metale i biżuteria), (zegarki, biżuteria i sztućce). i 5972 (sklepy z monetami i znaczkami). Limit ten odpowiada ogólnemu limitowi ustalonemu przez NBU dla płatności za granicą kartami płatniczymi wydanymi przez banki ukraińskie do rachunków w walucie krajowej.

Konieczność wprowadzenia tego ograniczenia wykazała analiza przeprowadzona przez NBU przy udziale banków i systemów płatności. Potwierdził istnienie prób uniknięcia wprowadzonych przez NBU na czas stanu wojennego ograniczeń w zakupie metali bankowych poza Ukrainą;

Limit miesięczny ustalono na 500 tys. UAH. w równowartości płatności za granicą dokonanych kartami płatniczymi otwieranymi przez ukraińskie banki do rachunków walutowych, dla transakcji o kodzie handlowym 6513 (agenci i zarządcy nieruchomości). Transakcje z tym kodem służą do opłacania opłat za zarządzanie, opłat za zakwaterowanie i powiązanych prowizji.

Limit 500 tysięcy hrywien. uwzględnia potrzeby Ukraińców przebywających poza Ukrainą lub podróżujących za granicę i zaspokaja potrzeby 98% klientów banków realizujących te operacje. Zapobiegnie to próbom obejścia ograniczeń ustanowionych przez NBU dla odpowiednich transakcji i odpływu kapitału z Ukrainy w znacznych ilościach.

Łagodzenie

Przedsiębiorstwa państwowe będą mogły kupować walutę i przekazywać ją nierezydentom w celu zakupu kredytów na pokrycie lub zrównoważenie emisji dwutlenku węgla (CO₂) związanej z działalnością lotniczą. Przyczyni się to do nieprzerwanego charakteru zamówień obronnych w ramach kontraktów rządowych, umożliwi kontynuację transportu lotniczego za granicę, a także wesprze ukraińsko-europejską współpracę wojskowo-techniczną;

Zmiany dają możliwość dokonywania wszelkich niezbędnych wpłat przewidzianych w umowach reasekuracji zawartych z zagranicznymi grupami ubezpieczeń jądrowych (oprócz dozwolonych już dziś składek reasekuracyjnych lub wpłat). W szczególności wypłacić premię za próg rentowności, który jest obowiązkowym warunkiem określonym w umowie reasekuracji. To złagodzenie będzie miało niewielki wpływ na rezerwy międzynarodowe, a jednocześnie umożliwi Grupie Ubezpieczeń Jądrowych wywiązanie się ze zobowiązań wobec partnerów, co jest ważne dla sprawnego funkcjonowania branży;

NBU umożliwi podmiotom handlu elektronicznego kupowanie i przesyłanie walut obcych za granicę w celu zapłaty podatku VAT od transakcji polegających na zakupie towarów od ukraińskich producentów przez konsumentów z krajów UE. Warunkiem przeprowadzenia tych operacji jest zarejestrowanie podmiotu handlu elektronicznego jako podatnika na terenie UE.

Łagodzenie to będzie wsparciem przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw, które dzięki platformom handlowym będą miały możliwość promowania własnych towarów na rynku unijnym. Jednocześnie nie będzie to miało negatywnego wpływu na rezerwy międzynarodowe, gdyż podaż waluty na Ukrainę za sprzedane towary znacznie przekroczy dodatkowe zapotrzebowanie na walutę w celu zapłaty podatku VAT w UE;

Oprócz istniejących już możliwości wprowadzonych w maju i lipcu NBU umożliwi przedsiębiorstwom zwrot płatności kuponowych od euroobligacji opłaconych od 24 lutego 2022 r. do 9 lipca 2024 r. ( włącznie). Takie transfery są dozwolone wyłącznie kosztem własnej waluty obcej przedsiębiorstwa (nie zakupionej ani pozyskanej w formie pożyczki lub pożyczki od rezydenta), dlatego nie będzie to miało wpływu na rezerwy międzynarodowe.

Te transakcje będą mogły być dokonane jedynie przez te przedsiębiorstwa, które nie posiadają przypadków toczącego się nadzoru dewizowego nad operacjami polegającymi na eksporcie towarów w okresie 12 miesięcy poprzedzających datę operacji. Zachęca to przedsiębiorstwa do niezwłocznego zwracania na Ukrainę dochodów w walutach obcych w celu eksportu towarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version