Ukraina zdobyła 19. złoto na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2024 r

Anastasia Garnik została mistrzynią paraolimpijską w judo.

Ukrainazdobyła kolejny złoty medal na Igrzyskach Paraolimpijskich 2024 w Paryżu. Anastasia Garnik zwyciężyła w zawodach judo (waga powyżej 70 kg, klasa J1).

W finale Garnik pokonała Brazylijkę Ericę Zoagę w 32. sekundzie za pomocą ippon.

Wcześniej Ukrainka pokonała w ćwierćfinale reprezentantkę Uzbekistanu Feruzę Ergaszewę w 31 sekund, a w półfinale w pierwszej minucie pokonała także Amerykankę Christellę Garcię.

Przez 28 lat -stara Anastazja, to pierwszy medal w jej karierze na igrzyskach paraolimpijskich. Na swoich debiutanckich Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio 2020 zajęła piąte miejsce, przegrywając w półfinale.

To 19. złoty medal Ukrainy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu. W sumie „niebiesko-żółci” mają już 72 medale: 19 złotych, 23 srebrne i 30 brązowych.

Ukraina zajmuje siódme miejsce w klasyfikacji medalowej i piąte pod względem liczby nagród.

>

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu potrwają do 8 września. Ukrainę reprezentuje 140 sportowców, którzy rywalizują w 17 dyscyplinach sportowych. To rekordowa liczba dyscyplin w paraolimpijskiej historii Ukrainy.

Przypominamy, że na poprzednich Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich, które odbyły się w 2021 roku w Tokio, Ukraińscy sportowcy zdobyli 98 nagród: 24 złote, 47 srebrnych i 27 brązowych. Dzięki temu wynikowi Ukrainazajęła szóste miejsce w klasyfikacji medalowej i zajęła piąte miejsce pod względem liczby nagród.