Ukraina zdobyła 12 nagród w przedostatnim dniu Igrzysk Paraolimpijskich 2024: jakie miejsce w klasyfikacji medalowej

W klasyfikacji medalowej reprezentacja Ukrainy awansowała o jedną pozycję w porównaniu do poprzedniej dzień

Ukrainazdobyła dwanaście medali przedostatniego, dziesiątego dnia zawodów Igrzysk Paraolimpijskich 2024.

W sobotę 7 września ukraińscy parasportowcy zdobyli w Paryżu pięć złotych, trzy srebrne i cztery brązowe medale.

Złoto zdobył Viktor Didukh (tenis stołowy, turniej gry pojedynczej, klasa MS8), Anastasia Garnik(judo powyżej 70 kg, kl. J1), Igor Tsvetov (lekkoatletyka, bieg na 200 m, kl. T35), Aleksander Nazarenko (judo, do 90 kg, kl. J2 ) i Andrey Trusov (pływanie, 50 m, motyl, klasa S7).

Srebrnymi medalistami została Marina Litovchenko (tenis stołowy, turniej gry pojedynczej, klasa WS6), Evgeniya Breus, Nadezhda Dyolog, Natalia Morkvich, Elena Fedota-Isaeva(szermierka, turniej drużynowy, szpada) i Denis Ostapchenko (pływanie, 200 m, styl dowolny, klasa S3).

Siergiej Palamarczuk zdobyli brąz > ( pływanie, 200 m, styl dowolny, klasa S3), Nikolay Sinyuk (kajakarstwo i spływy kajakowe, kajak jednoosobowy, 200 m, klasa KL2), Yuri Babinets (trójbój siłowy, do 88 lat kg) i Igor Nimczenko (pływanie, 200 m, styl zmienny, klasa SM10).

Na podstawie wyników dziesięciu dni rywalizacji ukraińscy paraolimpijczycy na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2024 r. zdobyli już 79 medali: 21 złotych, 26 srebrnych i 32 brązowe.

Przed ostatnim dniem Igrzysk Paraolimpijskich 2024 ukraińska reprezentacja awansowała z ósmego na siódme miejsce w klasyfikacji medalowej i nadal zajmują piąte miejsce pod względem liczby zdobytych nagród.

Chiny prowadzą w klasyfikacji medalowej Igrzysk Paraolimpijskich w 2024 r. z ogromną przewagą (94 złote, 73 srebrne i 49 brązowe medale). Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania (47+42+31). Pierwszą trójkę uzupełnia drużyna USA (36+41+25).

Igrzyska Paraolimpijskie w Paryżu potrwają do 8 września. Ukrainę reprezentuje 140 sportowców, którzy rywalizują w 17 dyscyplinach sportowych. To rekordowa liczba dyscyplin w paraolimpijskiej historii Ukrainy.

Przypominamy, że na poprzednich Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich, które odbyły się w 2021 roku w Tokio, Ukraińscy sportowcy zdobyli 98 nagród: 24 złote, 47 srebrnych i 27 brązowych. Dzięki temu wynikowi Ukrainazajęła szóste miejsce w klasyfikacji medalowej i zajęła piąte miejsce pod względem liczby nagród.