Komisja zidentyfikowała także 40 pomników zawierających propagandę rosyjskiej polityki imperialnej i przeznaczonych do rozbiórki.
Zmiana nazwy
W obwodzie żytomierskim planują zmianę nazw kolejnych 348 ulic.
Szef obwodowej administracji wojskowej Witalij Buneczko mówił o tym w rozmowie z Interfax-Ukraine.
„Powołaliśmy komisję, która uwzględniając sugestie społeczne opracowała listę ulic, które mają zostać przemianowane oraz listę pomników i znaków pamiątkowych, które należy usunąć z przestrzeni publicznej. Planowana jest zmiana nazw 348 ulic” – powiedział.
Również według niego zidentyfikowano 40 obiektów dziedzictwa kulturowego, pomników i znaków pamiątkowych zawierających propagandę rosyjskiej polityki imperialnej i podlegających demontażowi.
powyższa komisja została utworzona decyzją Szefa Okręgowej Administracji Państwowej w lipcu tego roku.
- 21 marca 2023 r. Rada Najwyższa przyjęła ustawę „O potępieniu i zakazie propagandy rosyjskiej polityki imperialnej na Ukrainie oraz dekolonizacji toponimii”, która została podpisana przez prezydenta 21 kwietnia 2023 r. Reguluje m.in. zmianę nazw toponimów i demontaż pomników.
- Ustawa przewiduje kilka etapów procesu dekolonizacji. Od 27 lipca 2023 r. samorządy lokalne miały sześć miesięcy na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw i pomników honorujących rosyjskie postacie imperialne i cechy geograficzne. Poinformowano, że w przypadku niezastosowania się samorządów do prawa uprawnienia te zostaną przekazane wójtom gmin, którzy muszą to zrobić w ciągu najbliższych 3 miesięcy – od 27 stycznia do 27 kwietnia 2024 r.
- Jeśli przywódcy gmin nie wyeliminują symboliki rosyjskiej polityki imperialnej, funkcję tę przez najbliższe trzy miesiące przejmą władze regionalne. Ostatecznym terminem wdrożenia wymagań jest 27 lipca 2024 roku. Więcej na ten temat w materiale LB.ua „Powolna dekolonizacja”. Przypomnijmy, że dekomunizacja na Ukrainie rozpoczęła się już w 2015 roku. Zasugerowała także zmianę nazwy.