Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na czwartek 5 września: sytuacja na kierunku Pokrowskiego, nowi działacze, medale ukraińskich paraolimpijczyków

Działania bojowe w obwodzie donieckim, 151 starć zbrojnych, ostrzał wroga, przerwy w dostawie prądu, dyskusja na temat projektu „Nowy Kraj”. Jak zostanie zapamiętany 925. dzień wojny na pełną skalę? ://geopolityka.org/wp-content/uploads/2024/09/985145be7d85ba93eb0a07aa32c043a4.jpg” alt=”Najważniejsze na czwartek 5 września: sytuacja na kierunku Pokrowskiego, nowi urzędnicy, medale ukraińskich paraolimpijczyków” nalot w obwód charkowski

Ogólne Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że 5 września o godzinie 22:00 miało miejsce 151 starć zbrojnych.

Ukraińscy obrońcy w dalszym ciągu stanowczo odpierają próby wtargnięcia wroga w głąb naszego terytorium, zadając mu obrażenia od ognia. Najgorętsza sytuacja utrzymuje się w kierunku Pokrowskiego; wróg jest aktywny także w kierunku Kurachowskiego. Rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili 58 nalotów na terytorium Ukrainy, zrzucając 66 KAB-ów. Ponadto sprowadzili 572 drony kamikaze, aby je zniszczyć, i przeprowadzili ponad 2800 ataków na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione.

Więcej szczegółów na temat sytuacji operacyjnej na dzień wieczorem 5 września są w wiadomościach.

Przed operacją Ukrainy w obwodzie kurskim Federacji Rosyjskiej Rosja planowała zaatakować Ukrainę z tego regionu.

Przemawiał Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Syrski o tym w wywiadzie dla CNN. W konsekwencji ofensywa jednostek ukraińskich na Kursk powinna w szczególności uniemożliwić Moskwie atak na terytorium Ukrainy w tym kierunku.

Wśród innych celów operacji Syrski wymienił wycofanie sił rosyjskich z innych odcinków frontu, utworzenie strefy bezpieczeństwa i zapobieżenie ostrzeliwaniu celów cywilnych za granicą. Konieczne było także schwytanie większej liczby wrogów i podniesienie morale ukraińskich bojowników i całego kraju. Syrski zauważył, że aby powstrzymać ukraińską ofensywę, Rosja musiała wysłać pod Kursk dziesiątki tysięcy żołnierzy, w tym najlepsze jednostki powietrzno-desantowe. W wyniku operacji pod Kurskiem zmniejszyło się ciśnienie rosyjskie w kierunku Pokrowskiego.

Według naczelnego wodza przez ostatnie sześć dni Rosjanie nie przesunęli się tu „ani metra”: mówią, że wróg został pozbawiony możliwości manewrowania i przerzucania posiłków w innych kierunkach.

< p class="MsoNormal">Naczelny wódz zauważył, że spadła liczba ataków artyleryjskich i intensywność ataków wroga.

Olga Stefaniszyna została wicepremierem ds. europejskich i euro -Atlantycka Integracja Ukrainy – Minister Sprawiedliwości Ukrainy.

Za nominacją głosowało 253 posłów.

Stefanyshina została wicepremierem ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej w czerwcu 2020 r. Wcześniej była dyrektorem generalnym Rządowego Biura Koordynacji Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Sekretariatu. Od marca do grudnia 2017 roku pełniła funkcję dyrektora Rządowego Biura Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej Sekretariatu Rady Ministrów.

Teraz połączy pracę właściwie dwóch ministrów, bo będzie zajmowała się także sprawami wymiaru sprawiedliwości. Przed nią stanowisko Ministra Sprawiedliwości piastował zwolniony wczoraj Denis Maluska.

Wcześniej władze mówiły, że w celu ograniczenia kosztów chciałyby połączyć kilka ministerstw w jedno.

Andrij Sibiga, były pierwszy zastępca Dmitrija Kuleby i zastępca Andrija Ermaka, został nowym Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Rada Najwyższa powołała także:

„Karta Rzymska i ponowne uruchomienie międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości” – to temat drugiego panelu dyskusyjnego drugiego sezonu wspólnego projektu „Nowy Kraj” LB.ua i EFI Group.

Uczestniczyli w nim w szczególności Prokurator Generalny Ukrainy Andriej Kostin, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Irina Mudraja, Komisarz Praw Człowieka Rady Najwyższej Dmitrij Lubinets, działacz na rzecz praw człowieka, szef Centrum Wolności Obywatelskich, odznaczony Nagrodą Pokojowa Nagroda Nobla, Alexandra Matviychuk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Investment Campaign EFI Group Igor Liski.

Główni prelegenci i goście wydarzenia bezpośrednio dyskutowali o konsekwencjach ratyfikacji Konwencji Statut Rzymski; wizyta Władimira Putina w Mongolii i brak szybkiej reakcji na naruszenia prawa międzynarodowego; karanie rosyjskich zbrodniarzy wojennych na szczeblu krajowym i międzynarodowym; ochrona proceduralna obywateli dotkniętych agresją i wypłata odszkodowań; utworzenie specjalnego trybunału itp.

Więcej informacji znajdziesz w naszym raporcie.

Według Ukrenergo we wszystkich regionach przewiduje się, że jedna runda przestojów zostanie wykorzystana w ciągu 24 godzin. Ukraina zdobyła złoty medal w finale Igrzysk Paraolimpijskich 2024.

Nikolaychik pokonał Japonkę Shizukę Haingai w turnieju gry pojedynczej kobiet w wadze do 48 kg w klasie J1 (judoki z wadą wzroku).

Dla 37-letniej Natalii Nikołajewczik to trzecie Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie 2012 i Tokio 2020, które zdobyła brązowe medale w zawodach w wadze do 52 lat. kg.

Dodatkowo Angela Gavrisyuk zdobyła brąz w kategorii wagowej do 57 kg w tej samej kategorii J1.

Jak dotąd ukraińska reprezentacja paraolimpijska zajmuje 7. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 61 nagród (15 złotych, 20 srebrnych, 26 brązowych).

Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej . Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version