Na posiedzeniu w dniu 3 września Gabinet Ministrów wprowadził zmiany w trybie wypłacania premii za wysługę lat pracownikom dydaktycznym i naukowo-pedagogicznym placówek oświatowych i placówek oświatowych. Poinformowało o tym Ministerstwo Edukacji i Nauki Ukrainy.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Teraz pracownicy dydaktyczni i naukowo-dydaktyczni pracujący za granicą będą mieli prawo zaliczyć okres pracy na stanowiskach dydaktycznych do doświadczenia, co uprawnia ich do dodatku za staż pracy na Ukrainie.
Do tej pory za czas pracy na stanowiskach pracowników pedagogicznych i naukowo-pedagogicznych poza Ukrainą uznawano staż pracy nauczyciela na potrzeby wypłaty premii za wysługę lat, jeżeli tak przewidywały umowy międzynarodowe (traktaty).< /p>
Są jednak kraje, z którymi Ukraina nie posiada umów międzynarodowych (umów) w sprawie wliczenia pracy za granicą do stażu pracy pracownika na Ukrainie. Jednocześnie po rozpoczęciu wojny na pełną skalę krąg krajów, w których zatrudniani są ukraińscy nauczyciele i pracownicy naukowo-dydaktyczni, znacznie się powiększył.
Wcześniej pracownicy, którzy wrócili na Ukrainę i byli zatrudnieni w placówkach oświatowych w charakterze pracowników dydaktycznych lub naukowo-pedagogicznych, nie mieli prawa wliczać czasu spędzonego za granicą do stażu pracy w celu wypłaty premii za staż pracy.
Na przykład
Przed rozpoczęciem pełnej inwazji na Federację Rosyjską nauczyciel pracował w szkole w Berdiańsku, miał 17 lat doświadczenia w nauczaniu i otrzymał 20% podwyżkę.
Potem zrezygnował i został zmuszony do przeniesienia się do Luksemburga, gdzie dostał pracę jako nauczyciel w szkole miejskiej. Pracował 3 lata, po czym po zakończeniu wojny wrócił na Ukrainę.
Tak, te 3 lata pracy nauczyciela, po powrocie na Ukrainę i zatrudnieniu na stanowisku nauczyciela, zostaną wliczone do stażu pracy w celu wypłaty premii. A teraz osoba ta otrzyma nie 20% oficjalnego wynagrodzenia nauczyciela, ale 30%.
Podwyżka za staż pracy
Dla pracowników dydaktycznych i naukowo-pedagogicznych placówek oświatowych, zapewnia się miesięczny dodatek za staż pracy w zależności od stażu pracy nauczyciela:
- powyżej 3 lat – 10% oficjalnego wynagrodzenia (stawki wynagrodzenia); powyżej 10 lat – 20%; powyżej 20 lat – 30%.
Czas pracy za granicą zostanie wliczony w staż nauczania, jeśli zostaną przedstawione dokumenty potwierdzające (umowa o pracę, umowa itp.). Zasada ta będzie obowiązywać w czasie stanu wojennego i przez rok po jego zakończeniu.
Do stażu pracy dydaktycznej będzie liczony także czas, w którym pracownicy dydaktyczni i naukowo-pedagogczni faktycznie nie pracowali, ale zachowali ich miejsce pracy (stanowisko) i/lub wynagrodzenie (w całości lub w części).