Główny radca prawny firmy Ripple stwierdził, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) używa nieistniejącego terminu „kryptowalutowe papiery wartościowe”, oszukując w ten sposób sądy.
Stuart Alderoty wyjaśnił: organ nadzoru finansowego twierdzi, że wszystkie kryptowaluty z wyjątkiem Bitcoina są cyfrowymi papierami wartościowymi. Jednak według oficjalnej strony internetowej amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) waluty wirtualne, w tym Bitcoin, są klasyfikowane jako towary w rozumieniu ustawy Commodity Exchange Act (CEA).
„Termin „bezpieczeństwo kryptowalut” nie pojawia się w żadnym prawie – jest to termin sfabrykowany, nie mający żadnej podstawy prawnej. SEC musi przestać oszukiwać wymiar sprawiedliwości używając tego terminu” – napisał Alderoti w serwisie społecznościowym X.
SEC użyła tego terminu w swoim pozwie przeciwko Ripple, a także w postępowaniu sądowym przeciwko upadłej giełdzie kryptowalut FTX, między innymi w branży, zauważył Alderoti. Jednakże w sprawie Ripple sędzia Analisa Torres orzekła, że moneta XRP nie jest uważana za papier wartościowy, jeśli jest przedmiotem obrotu na rynku wtórnym. Oznacza to, że wprowadzono już przejrzystość regulacyjną dotyczącą XRP, ale SEC w dalszym ciągu rozszerza ten wymyślony termin na inne altcoiny – nalega prawnik.
Radca prawny Ethena Labs, Zach Rosenberg, zgodził się z oświadczeniami Alderotiego. Zauważył, że SEC użyła terminu „kryptowalutowe papiery wartościowe” w odniesieniu do kryptowalut w pozwie przeciwko firmie konsultingowej Galois Capital Management. Agencja oskarżyła firmę o niewłaściwe przechowywanie aktywów kryptograficznych. Rosenberg zauważył, że w orzeczeniu nie wspomniano nawet o konkretnych kryptowalutach, które według SEC były sprzedawane jako „kryptowalutowe papiery wartościowe”. Ponadto nie ma uzasadnienia, dlaczego coś „sprzedawanego jako papier wartościowy” miałoby w ogóle podlegać zasadom przechowywania aktywów.
W lipcu Alderoti przekazała 624 000 XRP (około 300 000 dolarów) na kampanię wyborczą kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa, który obiecał wsparcie branży kryptograficznej i zapewnienie przejrzystości w zakresie regulacji aktywów cyfrowych.
Источник: bits.media