Site icon GEO Polityka

Dlaczego ludzie w Europie nie lubią gryki i nie uważają jej za paszę dla zwierząt?

Twitter LinkedIn

Gryka jest podstawowym pożywieniem w krajach Europy Wschodniej, takich jak Ukraina, Rosja, Białoruś i Polska. Uważane jest za pożywne i zdrowe zboże, które jest obecne w diecie milionów ludzi. Jednak w Europie Zachodniej kasza gryczana nie jest tak popularna i często jest postrzegana jako pasza dla zwierząt. Ale dlaczego tak się stało?

Odpowiedź na to pytanie podaje URA-Inform, powołując się na UNIAN.

Historycznie rzecz biorąc, kasza gryczana została sprowadzona do Europy przez Rosję i Europę Wschodnią i przez długi czas pozostawała zbożem „regionalnym”. W Europie Zachodniej dominowały inne zboża, takie jak pszenica, jęczmień i owies, które lepiej nadawały się do lokalnej uprawy. Gryka z kolei zyskała reputację produktu „szorstkiego”, uznanego za bardziej odpowiedni do karmienia zwierząt gospodarskich.

Kolejnym czynnikiem jest smak i konsystencja gryki, do której nie byli przyzwyczajeni mieszkańcy Europy Zachodniej. Podczas gdy mieszkańcy Europy Wschodniej cenią grykę za jej orzechowy smak i miękką konsystencję po ugotowaniu, w innych krajach jej smak może być niezwykły. Przykładowo we Włoszech, Francji i Hiszpanii, gdzie dominują makarony, ryż i ziemniaki, kasza gryczana jest postrzegana jako coś niezwykłego i egzotycznego.

Przyczyny niepopularności kaszy gryczanej w Europie są zatem wieloaspektowe i związane z cechy historyczne, kulturalne i gastronomiczne. Jednak biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie zdrowym odżywianiem, być może kasza gryczana w końcu zajmie należne jej miejsce na europejskich stołach.

Poinformowaliśmy również, które produkty są najbardziej szkodliwe do spożycia drugiego dnia po ugotowaniu.

Źródło informacji

Exit mobile version