W poniedziałek 2 września odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady nadzorczej, na którym zwolniono szefa NPC Ukrenergo Władimira Kudryckiego. Poinformowała o tym służba prasowa Ukrenergo.
► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: strona główna wiadomości o inwestycjach i finansach<
Zauważa się, że na posiedzeniu z inicjatywy szefa zarządu Kudritsky'ego, który przedstawił raport w sprawie zapewnienia ochrony obiektów sieci wysokiego napięcia podczas rosyjskich ataków oraz sytuacja wokół firmy w sferze publicznej.
„Podczas posiedzenia większość członków Rady Nadzorczej podjęła decyzję o wcześniejszym pozbawieniu Władimira Kudritskiego funkcji Prezesa Zarządu Spółki za zgodą stron” – czytamy w komunikacie.
Dlaczego Kudritsky został zwolniony
Informacje o możliwości odwołania szefa Ukrenergo pojawiły się pod koniec sierpnia. Jako powód podano niewystarczającą ochronę obiektów firmy przed ostrzałem z Rosji.
Kto stanie na czele Ukrenergo
Równolegle ze zwolnieniem Kudrickiego podjęto decyzję o ogłoszeniu konkursu na nowego szefa firmy.
Przeprowadzenie wszystkich niezbędnych procedur konkursowych zajmuje co najmniej 3 miesiące. Na ten okres kierownictwo NEC zostanie powierzone członkowi zarządu Ukrenergo Aleksiejowi Brechtowi, który jest obecnie odpowiedzialny za funkcjonowanie i rozwój sieci.
Niezależni członkowie Ukrenergo rezygnują
Niezależni członkowie Ukrenergo Daniel Dobbeny i Peder Andreasen składają rezygnację ze stanowiska, gdyż uważają decyzję o wcześniejszym zwolnieniu szefa Ukrenergo za motywowaną politycznie.
„Dzisiaj, 3 września, złożyliśmy pisemne zawiadomienie uprawnień do wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy z członkami rady nadzorczej spółki. Uważamy, że decyzja o wcześniejszym zwolnieniu szefa Ukrenergo ma podłoże polityczne i – jak wynika z przedstawionego raportu – nie ma do niej uzasadnionych podstaw” – stwierdzili niezależni członkowie Ukrenergo.
Zaznaczyli, że od pierwszych dni pracy w radzie nadzorczej Ukrenergo odczuwali presję polityczną i obserwowali ciągłe próby ominięcia konkurencji w celu powołania do zarządu spółki osób, których kwalifikacje zawodowe budziły wątpliwości.
Podczas spotkań regularnie otrzymywaliśmy raporty od kierownictwa Spółki o negatywnym wpływie na reputację Spółki anonimowych źródeł w sieciach społecznościowych oraz naciskach na pracowników ze strony organów ścigania.
A dziś, w warunkach, w których kwestionowany jest ład korporacyjny Spółki według standardów OECD, nie widzimy szansy na kontynuację naszej pracy w radzie nadzorczej Ukrenergo.
Naruszenie zasad ładu korporacyjnego a podjęcie decyzji o zwolnieniu menadżera bez dowodów niewłaściwego zarządzania jest niedopuszczalne i może mieć wpływ na dalszą współpracę pomiędzy Ukrenergo a operatorami członkowskimi ENTSO-E” – dodali Dobbeny i Andreasen.
Problemy z wierzycielami
Pierwszy zastępca szefa Komisji VR ds. polityki podatkowej i celnej Jarosław Żeleznyak powiedział, że oznacza to ogromne problemy z pożyczkami zagranicznymi i darczyńcami, który bezpośrednio nawoływał do powstrzymania się od jakichkolwiek decyzji kadrowych w Ukrenergo.
„To oznacza upadek całej rady nadzorczej. Musi być większość niezależnych członków. Krótko mówiąc, teraz będzie dość głośny skandal, a to dopiero początek” – zauważył Żeleznyak.
Według niego, poruszona zostanie teraz kwestia problemów z ładem korporacyjnym u wszystkich darczyńców.