Krajowy Urząd ds. Energii Paragwaju (ANDE) odkrył nielegalne instalacje do wydobywania bitcoinów w lokalnym kościele ewangelickim. Szacunkowe szkody powstałe w wyniku kradzieży energii elektrycznej szacuje się na 13 000 dolarów
Organ regulacyjny twierdzi, że pracownicy kościoła potajemnie podłączyli platformy wydobywcze, omijając oficjalny licznik energii elektrycznej, nielegalnie odprowadzając energię elektryczną do kopalni kryptowaluty. ANDE nie podała, jak długo działają górnicy ASIC kościoła, ale stwierdziła, że takie niewłaściwe postępowanie powoduje dodatkowe obciążenie krajowej sieci energetycznej, co może spowodować przerwy w dostawie prądu.
Osoby zaangażowane w nielegalne wydobywanie kryptowalut, będzie musiał zapłacić odszkodowanie i 13 000 dolarów. Ponadto sprawcom naruszenia mogą zostać postawione zarzuty karne. Zgodnie z paragwajskim prawem za kradzież prądu grozi kara do dziesięciu lat więzienia.
Organ regulacyjny uważa, że środki te powinny zapewnić rentowność zasobów energetycznych kraju i zapobiegać nielegalnemu wydobywaniu kryptowalut w miarę jak wydobycie stanie się popularne w Paragwaju. ANDE zauważyło, że niedawny incydent z nielegalnym wydobywaniem Bitcoinów w kościele wskazuje na pilną potrzebę pracy nad regulacją kryptowalut. Wraz ze wzrostem popytu na zasoby cyfrowe rośnie także skala nielegalnej działalności wydobywczej.
Według Instytutu Ubezpieczeń Społecznych (IPS) lokalne przedsiębiorstwa wydobywcze tworzą niewiele miejsc pracy i wywierają negatywny wpływ na zasoby energii wodnej Paragwaju, korzystając z obniżonych stawek za energię elektryczną. Od 1 sierpnia rząd Paragwaju podniósł opłaty za energię elektryczną dla górników o 14%.
Источник: bits.media