Ukraińcom został fatalnie narzucony kompleks niższości, dlatego tak naprawdę niewiele wiemy o naszym mistycyzmie. Niewiele jest książek, które mogą służyć jako źródło wiedzy o ukraińskiej kulturze i mistyce. Dziś WomanEL z PinchukArtCentre prezentuje 4 książki, które otworzą nam oczy na nowe głębiny ukraińskiej twórczości mistycznej.
Treść„Autoportrety trzynastu Ukrainek”, Diana Klochko „Dlaczego w ukraińskim mistyce są wielcy artyści”, Platforma PrzedŚlednicka PinchukArtCentre „Drzewo Odyseusza”, Tyberiusz Silvashi „Awangardowy mistycyzm na Ukrainie 1910–1930. Pamięć, dla yaku warto walczyć”, Miroslav Shkandriy
Przygotowaliśmy dla Ciebie wybór książek , które Varto darzą szacunkiem. Dane te pomogą nie tylko odkryć nowe głębie ukraińskiego mistycyzmu, ale także zrozumieć skalę naszego upadku kulturowego – dodał. powołany do PinchukArtCentre.
“Autoportrety trzynastu Ukrainek”, Diana Klochko
Gatunkowi mistycyzmu wizualnego poświęcona jest nowa książka historyka mistycznego i wykładowcy publicznego Diani Klochko. Gatunek ten stracił dotychczas szacunek krytyki sztuki starożytnej, a sam autoportret jako środek autoanalizy i samokonstruowania mistyki.
Wybór widzianych bohaterek pozwolił nam przekopać się setki wizualnych eksperymentów, okraszonych ukraińską mistyką. Wśród nich: Olena Kulczycka, Ałła Górska, Paraska Plytka-Goritsvit, Tetiana Jabłońska, Ludmiła Jastreb.
„Dlaczego w ukraińskim mistyce są wielkie artystki”, Ostatnia platforma PinchukArtCentre
Ta książka jest jedną z pierwszych prób ukazania historii ukraińskiego mistycyzmu poprzez optykę płci. począwszy od końca XIX wieku po mistyczne ślady początków XXI wieku.
Na historię składają się kolejne strony biografii ukraińskiego mistycyzmu. W wielu ważnych artykułach można wymienić nazwiska tych, którzy zostali zapomniani lub mają niewielki kontakt z szerokim zakresem.
“Drzewo Odyseusza”, Tyberiusz Silvashi
Tiberiy Sylvashi to ukraiński artysta abstrakcyjny, teoretyk mistycyzmu codziennego. W książce „Drzewo Odysei” analizuje mistycyzm nowoczesny i klasyczny, rolę koloru i formy, czas.
Również na stronach można zobaczyć unikalny materiał fotograficzny, który powstał samodzielnie na przestrzeni trzydziestu lat działalności twórczej. W tym wywiadzie Tiberius Sylvashi omawia rolę współczesności w naszym świecie. Ukazuje ikoniczne cechy, które go zainspirowały: Rembrandt, Vermeer, Velazquez, de Chirico, Yablonskaya, Zhivotkova, Krivolap, Chebikin, Yakutovich.
„Awangardowa mistyka na Ukrainie 1910–1930. Pamięć, o którą trzeba walczyć”, Miroslav Shkandriy
Było wiele osób, które cieszyły się szacunkiem Ukraińców, urodziły się i praktykowały na terytorium Ukrainy, a które nie były znane światu jako przedstawiciele Rosji lub kultura europejska. W swojej książce Miroslav Shkandriy zamienia ukraińskie oblicze na ukraińskich artystów awangardowych.
Tutaj Ukraina staje się wielonarodową krainą o bogatej kulturze, która tchnęła słodki mistyczny zamęt. Autor szczegółowo przygląda się życiu i twórczości lat 20. i 30. XX wieku, m.in. Dawida Burliuka, Kazimierza Malewicza, Iwana Kawaleridze, Dzigi Wiertowa, Wadima Mellera, Michaiła Bojczuka.
Wcześniej pisaliśmy o 5 estetyczne kolekcje ukraińskie, klasyka.