Site icon GEO Polityka

Sąd oddalił zarzuty postawione Elonowi Muskowi w związku z wykorzystywaniem poufnych informacji na memcoinie DOGE

Sąd Okręgowy na Manhattanie oddalił pozew zbiorowy przeciwko dyrektorowi generalnemu Tesli Elonowi Muskowi, w którym oskarżono go o oszustwo inwestorów poprzez promocję kryptowaluty DOGE, manipulację jej kursem i wykorzystywanie informacji poufnych.

Sędzia okręgowy Alvin Hellerstein oddalił roszczenia inwestorów, którzy przez dwa lata starali się uzasadnić swoje skargi w pięciu różnych wersjach pozwu. Zespół prawny Muska był w stanie upierać się, że nie ma konkretnych dowodów na to, że Elon Musk lub Tesla byli właścicielami portfeli biorących udział w rzekomej działalności handlowej lub że Musk dopuścił się jakiegokolwiek niewłaściwego postępowania związanego z Dogecoinem. Sąd zgodził się z prawnikami Muska, ponieważ nie było bezpośrednich dowodów na to, że on lub Tesla czerpali zyski z podejrzanych transakcji z DOGE.

Powodowie zarzucili, że Musk i Tesla promowali DOGE w mediach społecznościowych i telewizji, aby zawyżyć wartość monety o ponad 36 000% przed jej rozbiciem. W skardze stwierdza się, że dzięki tym manipulacjom na rynku dyrektor generalny Tesli odniósł korzyści ze sprzedaży DOGE w szczytowym okresie. Inwestorzy powołali się na występ Muska w programie Saturday Night Live w NBC w 2021 r., gdzie nazwał Dogecoin „oszustwem”. Według powodów program ten został specjalnie zaprojektowany przez Muska w celu czerpania zysków ze zmienności kryptowaluty. Zażądali od Muska 258 miliardów dolarów w ramach rekompensaty za poniesione szkody.

Powodowie zauważyli także, że po nieoczekiwanej zmianie logo serwisu społecznościowego Twitter (obecnie X) na logo Dogecoin, kurs monety wzrósł o prawie 30%. Inwestorzy twierdzą, że ten manewr pozwolił Muskowi sprzedać kryptowalutę po zawyżonej cenie. Kilka dni później portal społecznościowy przywrócił poprzednie logo, a kurs Dogecoina gwałtownie spadł o 9,5%. Sędzia orzekł jednak, że powodowie nie przedstawili wystarczających dowodów na to, że działania Muska były oszukańcze lub miały na celu wprowadzenie inwestorów w błąd.

Prawnicy Muska argumentowali, że jego tweety i publiczne oświadczenia na temat kryptowalut były „nieszkodliwe, a nawet głupie” i nie stanowiły manipulacji rynkiem ani wykalkulowanej próby stworzenia piramidy finansowej. Zachowanie Muska w mediach społecznościowych, w tym jego zamiłowanie do memcoinów, nie stanowi naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych. Ponadto powodowie nie wykazali bezpośredniego związku między działalnością Muska w mediach społecznościowych a konkretnymi wynikami handlowymi, które można by uznać za wykorzystywanie informacji poufnych.

Elon Musk powiedział niedawno, że nie będzie promował kryptowalut, nawet jeśli sympatyzuje z memcoinem DOGE z miłości do psów.

Источник: bits.media

Exit mobile version