Site icon GEO Polityka

Właściwa komisja zaleca Radzie poparcie ustawy o podwyższeniu podatków

Komisja zaleciła Radzie Najwyższej przyjęcie jako podstawy poprawionego projektu ustawy nr 11416-d o zmianie Ordynacji podatkowej Ukrainy w sprawie szczegółów opodatkowania w okresie stanu wojennego. Pisał o tym w swoim telegramie szef Komisji Finansów, Polityki Podatkowej i Celnej Danilo Getmantsev.

►Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Co przewiduje projekt ustawy

Przeczytaj: Zheleznyak: Ministerstwo Finansów ponad podwoiło oczekiwania dotyczące dochodów z ustawy o podwyższeniu podatków

W ponadto planowane jest opracowanie odrębnego projektu ustawy w sprawie wprowadzenia zmian do Kodeksu budżetowego Ukrainy w sprawie przekazywania dochodów z tytułu obowiązków wojskowych na specjalny fundusz Budżetu Państwa w celu przeznaczenia ich na potrzeby bezpieczeństwa i obronności.

< h3>Pamiętaj

26 sierpnia Żeleznyak zaprezentował poprawiony rządowy projekt ustawy o podwyższeniu podatków (nr 11416), przewidujący podwyżkę podatku od zysków banków w 2024 r. z 25% do 50%, a od zysków spółek finansowych z 18% do 25% , a także składanie miesięcznych sprawozdań w sprawie podatku od dochodów osób fizycznych.

Przeczytaj: Rząd przygotowuje podwyżkę podatku: najbardziej szkodliwa propozycja dla gospodarka

Jednocześnie w projekcie ustawy utrzymano zapisy dotyczące podwyższenia cła wojskowego (VZ) z 1,5% do 5%; ustalenie kosztu wejścia dla przedsiębiorców indywidualnych pierwszej i drugiej grupy w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia (płaca minimalna), kosztu wejścia w wysokości 1% dla trzeciej grupy pojedynczych podatników, a także jako ustalenie miesięcznych zaliczek na stacje benzynowe (w nowym wydaniu).

< p>Getmantsev ze swej strony podkreślił, że odrzucenie w gotowym projekcie ustawy inicjatywy wprowadzenia 1% podatku od obrotu przedsiębiorstwa nie doprowadziło do jako alternatywę dyskutowano podwyżkę podatku od towarów i usług (VAT). Według niego rząd usunął z projektu także ustawę o „towarach luksusowych”.

Zgodnie z treścią dokumentu Gabinet Ministrów podjął także decyzję o odmowie obniżenia progu bezcłowego przesyłki z zagranicy od 150 do 45 euro.

< p style="text-align: center;">Przeczytaj: Rząd proponuje opodatkowanie wszystkich przesyłek z zagranicznych sklepów internetowych

„Jeśli obliczysz, jak dużo dodatkowych środków, jakie przyniesie poprawiona ustawa rządowa w tym roku, na pewno będzie to mniej niż 125 miliardów hrywien. (…) Nie mam obliczeń, ale wygląda na to, że minimalne oczekiwania zostały obniżone o 30-40 miliardów hrywien” – zauważył Żeleznyak.

Exit mobile version