Site icon GEO Polityka

Do końca roku zysk netto na depozytach w hrywnach wyniesie co najmniej 3-4% – bankier

Przewiduje się, że w okresie od września do grudnia 2024 r. „ładunek” inflacyjny będzie kształtował się w granicach 5-6%. A biorąc pod uwagę wielkość obecnych stóp depozytowych, obywatele mają możliwość nie tylko uratować istniejące środki przed deprecjacją, ale także otrzymać co najmniej 3-4% zysku netto. Mówił o tym Dmitrij Zamotaev, dyrektor działu biznesu detalicznego Globus Bank.

Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Ekspert uważa jednak, że we wrześniu może trwać „okres przejściowy” – adaptacja obywateli do nowych realiów gospodarczych (do stopniowego wzrostu cen konsumpcyjnych w granicach 5-7%).

„Stąd inercja behawioralna jest możliwe i w konsekwencji wzrost liczby nowych deponentów wyniesie zaledwie 1%” – podkreślił bankier.

Specjalista zauważył, że we wrześniu, w porównaniu z sierpniem, średnia rentowność depozytów hrywny generalnie nie uległa znaczącym zmianom. Zatem rentowność depozytów na okres 3 miesięcy lub dłużej. do 6 miesięcy wyniesie 10% w skali roku, średnie oprocentowanie depozytów od 9 miesięcy. do 12 miesięcy da dochód na poziomie 11-12% rocznie.

Największy zysk można uzyskać na lokatach długoterminowych – od 1 do 2,5 roku – średnio do 12-13% rocznie. Jednocześnie zdaniem specjalisty średnia stopa zwrotu z depozytów walutowych pozostanie stała: średnie oprocentowanie depozytów w dolarach nie przekroczy 1,5% rocznie, a w euro – 1,3% rocznie.

„W ten sposób zysk netto na najkrótszych depozytach w hrywnie (od 3 miesięcy do 6 miesięcy) niemal potroi dochody z depozytów walutowych, co znacząco zwiększa zainteresowanie obywateli depozytami w hrywach” – podkreślił.

Co może mieć wpływ na wysokość stawek

Zamotajew zwrócił uwagę na czynniki, które mogą mieć wpływ na wysokość oprocentowania depozytów w hrywny we wrześniu:

Wielkość stopy dyskontowej i stopy 3-miesięcznych certyfikatów depozytowych jako główne źródło rentowności lokat. Stopa dyskonta została ustalona na poziomie 13%, a stopa dla certyfikatów 3-miesięcznych wynosi 16%. Po rewizji tych ważnych wskaźników ekonomicznych następuje korekta stóp depozytowych.

Stopy inflacji. W optymistycznym scenariuszu, jeśli do końca 2024 roku inflacja będzie niższa od ogłaszanych prognoz na poziomie 8,5%, wówczas zyski z depozytów w hrywnych mogą pośrednio wzrosnąć.

Kontrolowana/stabilna sytuacja na rynku walutowym. Do końca roku kurs dolara ma kształtować się na poziomie 42,1 UAH/$. We wrześniu dopuszczalna i przewidywana dewaluacja hrywny może wynieść nawet 1-1,5%, a wahania kursu mogą wystąpić w korytarzu 41-42 UAH/$.

Sytuacja gospodarcza w kraju dzieje się w kontekście długiej wojny. W szczególności wpływ ewentualnych przerw w dostawie prądu na działalność gospodarczą, poziom cen konsumpcyjnych, wielkość zbiorów zbóż i innych upraw rolnych, zapotrzebowanie na liczne rządowe programy kredytowe stymulujące rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Czy istnieje ryzyko masowego odpływu pieniędzy z depozytów w hrywnach

Według bankiera od połowy sierpnia stosunek hrywny do depozytów w walutach obcych wynosi 80% w porównaniu z 20%. Czyli, jak zauważył ekspert, dominują depozyty w hrywnych i jest mało prawdopodobne, aby w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy wskaźnik ten uległ istotnej zmianie.

Zamotajew nie wyklucza jednak, że we wrześniu-październiku udział depozytów hrywny może nieznacznie spaść – o 3-5% w porównaniu do sierpnia.

Według niego mogą być dwie główne przyczyny:

Według specjalisty masowa „ucieczka” klientów w stronę lokat walutowych jest mało prawdopodobna. Przecież od półtora roku trwa powolny, ale nieubłagany proces stopniowego obniżania oprocentowania depozytów walutowych.

„Od stycznia 2023 r. do sierpnia 2024 r. oprocentowanie depozytów w dolarach spadło o ok. średnio o 1-1,2 p.p., a depozyty w euro „schudły” średnio o 0,5 p.p. Dla porównania inflacja w Stanach Zjednoczonych w tym roku wynosi średnio 3%.

Oznacza to, że zakup waluty po to, by ją po prostu trzymać w skrytce, oznacza powolną utratę nawet 3% wartości oszczędności w ujęciu rocznym. Jednocześnie z powodu niskiego oprocentowania depozytów walutowych deponent traci pośrednio aż do 1,5% wartości własnych środków” – podkreślił.

Depozyty w ukraińskich bankach

< ul class="news -chips">Depozyt

minfin.com.ua

Exit mobile version